Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bezbronni na wojnę

Marynarka wojenna, 23 listopada 2011

Brytyjskie media donoszą, że fregata HMS Westminster odbyła całą misję libijską z jedynie 4 pociskami rakietowymi - przeciwlotniczymi Sea Wolfami - na pokładzie.

HMS Westminster. Za dziobową wieżą z działem kalibru 113 mm, widoczne 32 pionowe wyrzutnie pocisków przeciwrakietowych/przeciwlotniczych Sea Wolf oraz - zaraz za nimi, a przed nadbudówką mostku - dwie poczwórne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon, umieszczone prostopadle do osi okrętu / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Informacja nie została oficjalnie potwierdzona przez służby prasowe Royal Navy. Nie została też zdementowana. Odniosło się jednak do niej wiele osób, w tym Ursula Brennan, podsekretarz stanu w ministerstwie obrony. Stwierdziła ona, że wysłanie HMS Westminster nastąpiło po analizie ryzyka, a okręt miał pełne wsparcie innych jednostek, w tym sojuszniczych, lotnictwa, mógł również zostać zaopatrzony - jeżeli wystąpiłaby taka konieczność - w czasie działań. W podobnym tonie wypowiedziało się kilku innych polityków partii rządzącej.

Inne zdanie ma opozycja i emerytowani wojskowi. Wskazują oni, że libijskie siły zbrojne nie były w stanie skutecznie wykorzystać własnych samolotów, istniało jednak potencjalne zagrożenia użycia pocisków rakietowych. W takiej sytuacji zapas Sea Wolfów, odpalanych zwykle parami, wystarczyłby jedynie na wyeliminowanie dwóch pocisków.

Dodają, że na wszystkie inne operacje bojowe okręty Royal Navy wysyłane były z pełnym zapasem uzbrojenia. Wreszcie, że jest to widoczny skutek niedoinwestowania sił zbrojnych i realizowanego obecnie programu zmniejszania wydatków wojskowych oraz liczebności sił zbrojnych (zobacz: Drastyczne redukcje Londynu). Podkreślono, że stworzyło to niedopuszczalną sytuację rozpoczynania operacji przy zbyt dużym stopniu ryzyka.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.