Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

2 mld Euro niemieckiego eksportu

Przemysł zbrojeniowy, 30 listopada 2011

Wartość niemieckiego eksportu uzbrojenia i wyposażenia wojskowego w ubiegłym roku wyniosła 2 mld Euro. Zawarto jednocześnie umowy, o wartości aż 5 mld Euro.

Niemiecki przemysł rzadziej niż inne państwa o podobnym potencjale zdobywa spektakularne, duże zamówienia. Jego atutem są jednak liczne, choć mniejsze wartością zlecenia. Przykładem takiej polityki może być sprzedaż po umiarkowanych cenach czołgów podstawowych, z ogromnych nadwyżek Bundeswehry. Przed przekazaniem odbiorcom, przechodzą one z reguły remont w zakładach Rheinmetalla lub KMW. Przedsiębiorstwa te mogą również liczyć na ich serwisowanie - jak stało się np. w przypadku remontu 30 polskich wozów z 10BKPanc - oraz modernizację. Przykładem tej drugiej opcji są prezentowane Leopardy 2A4 z Singapuru. Górny wóz to standardowa wersja. Dolny natomiast otrzymał dodatkowe panele opancerzenia do niemieckiej IBD Deisenroth Engineering / Zdjęcie: Defensi Malaysia

Według niemieckiego resortu gospodarki, niemiecki eksport wyposażenia wojskowego osiągnął w ubiegłym roku wartość 2 mld Euro i był o 50% większy, niż w 2009. Był to jednocześnie rekord ostatnich kilkunastu lat.

Większość dochodów z eksportu przyniosły w ubiegłym roku dostawy wyrobów finalnych, głównie okrętów podwodnych i nawodnych oraz czołgów. Dwie trzecie dostaw trafia do europejskich sojuszników z NATO i UE. Wśród pozostałych odbiorców na uwagę zasługują kraje afrykańskie i Bliskiego Wschodu.

Dynamika niemieckiego eksportu wyposażenia wojskowego, w mld Euro / Grafika: Der Spigel

Niemiecki Der Spigel, przedstawiając dane o wielkości eksportu, wrócił do kwestii znalezienia się niemieckiej broni - konkretnie karabinków G36 - w rękach libijskich rebeliantów. Prowadzone od października przez prokuraturę w Stuttgarcie dochodzenie ustaliło już, że Niemcy sprzedali 608 karabinków rodziny G36 oraz 500 tys. szt. amunicji do Egiptu w 2003. Śledczy uważają, że kilkadziesiąt G36 znalazło się w rękach rebeliantów po zajęciu dwóch obiektów wojskowych libijskich lojalistów. Jak do tego doszło, na razie nie wiadomo. Z drugiej jednak strony, ustalenia te wydają się być niepełne, z punktu widzenia nieoficjalnych doniesień o ćwiczeniach organizowanych w 2005 przez niemieckie jednostki specjalne policji, dla swoich kolegów z libijskich formacji antyterrorystycznych, uzbrojonych... właśnie w G36 (zobacz: G36 w Libii).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.