Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tornado-G zastępują Grady

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 18 grudnia 2011

Do uzbrojenia wojsk rakietowych i artylerii Wojsk Lądowych FR wchodzą nowe artyleryjskie zestawy rakietowe 2B17M Tornado-G. Zastępują one wysłużone zestawy Grad.

Wprowadzanie do uzbrojenia samobieżnych artyleryjskich zestawów rakietowych Tornado-G rozpoczęło się w br. Zastępują one w linii wysłużone zestawy BM-21 Grad. Według nieoficjalnych informacji, salwa Tornado-G, mimo takiego samego kalibru pocisków - 122 mm, jest 2,5-3-krotnie silniejsza niż Grada. W nowej konstrukcji zautomatyzowano prowadzenie ognia, wykorzystując cyfrowe systemy nawigacyjne (w tym GLONASS). Pozwala to na działanie autonomiczne w ramach automatycznej sieci rozpoznania i dowodzenia, umożliwia szybkie zmiany pozycji, tuż po wystrzeleniu pocisków, co zmniejsza prawdopodobieństwo celnego ostrzelania pojazdu z wyrzutnią przez przeciwnika.

Mobilny artyleryjski zestaw rakietowy Tornado-G (pierwsze zdjęcia prototypu ujawniono w 2009) został opracowany przez FGUP GNPP Spław z Tuły. Wyrzutnie montowane są na białoruskich podwoziach MAZ-543M. Zestawy produkowane są przez OAO Motowilichinskije Zawody (MZ), w której większość akcji kontrolowana jest przez prywatnych biznesmanów na czele z Bagarszakiem Sarksjanem. 25% akcji spółki posiada Rosoboroneksport.

Od 2010 OAO MZ buduje specjalny kompleks dla wytwarzania systemów artyleryjskich. Według Bagarszaka Sarksjana, mają tam być produkowane systemy artyleryjskie kalibrów od 100 do 155 mm. Chodzi m.in. o działa 2A70 kal. 100 mm, które mogą być stosowane m.in. jako uzbrojenie BMP-3 i BMP-4, 100-mm działa A190 stanowiące uzbrojenie okrętów, a także 155-mm działa kal. 155 mm dla modernizowanych samobieżnych haubic MSTA-S. MZ planuje też uruchomienie produkcji odmiany zestawu Tornado - Tornado-S z 12 wyrzutniami pocisków kal. 300-mm z korygowaną trajektorią lotu. Te zestawy mają zastępować w linii RSZO Smiercz tego samego kalibru. Według konstruktorów, są od nich 3-4-krotnie bardziej efektywne.

W połowie listopada okazało się, że Ministerstwo Obrony FR uzyskało wyrok sądowy, nakładający na OAO Motowilichinskije zawody karę w wysokości 132,4 mln rubli w związku z nieterminową realizacją zamówień. W 2011 ich wartość wynosiła ponad 2 mld rubli. Zamówienia dotyczyły dział kal. 120 mm 2S34 Hosta, samobieżnych zestawów artyleryjskich 2S23 Nona-SWK, mobilnych moździerzy 2B23 Nona-M1 i właśnie zestawów 2B17M Tornado-G. Na dzień 25 listopada MZ nie dostarczyły produkcji o wartości aż 1,068 mld rubli. Ich przedstawiciele twierdzą, że opóźnienia wynikają z problemów z kooperantami. Ze swej strony rzadko jednak uciekają się do drogi sądowej dla wymuszenia terminowości dostaw. Jedyna taka sprawa, jaką MZ wytoczyły, dotyczy OAO PNPPK z Permu. Wartość sporu wynosi 8,4 mln rubli.

Pozwy przeciwko nieterminowym dostawcom są nowością w praktyce MO FR. Do czasu zajęcia stanowiska szefa resortu przez Anatolija Sierdiukowa pojawiające się problemy tego typu załatwiano polubownie, bez uciekania się do drogi sądowej. Obecnie sądy arbitrażowe rozpatrują pozwy MO FR dotyczące łącznie kwoty ponad 3,5 mld rubli. W 2010 tylko OAO Kurganmaszzawod musiało za nieterminowe dostawy zapłacić kary w wysokości ponad 3 mld rubli.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.