Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjska baza w Abchazji na 49 lat

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 27 grudnia 2011

Parlament Abchazji ratyfikował umowę o użytkowaniu przez Rosję bazy wojskowej Gudauta na okres 49 lat. Porozumienie jest krytykowane przez Gruzję, uznającą Abchazję za swoje terytorium.

Rosyjski żołnierz na tle samobieżnych haubic 2S3 Akacja kalibru 152 mm. W bazie znajduje się także - według danych rosyjskich mediów - m.in. kilkadziesiąt czołgów T-90S, 130 transporterów BTR-80, działa przeciwpancerne MT-12 Rapira, zestawy przeciwlotnicze Strzała-10, 9K33 Osa i 2S6M Tunguska oraz ppk 9K114 Szturm

Baza w Gaudauta była stworzona w okresie ZSRS. Po rozpadzie tego kraju, Moskwa zachowała obiekt, który znalazł się na terytorium samozwańczej Abchazji, stając się - według Tbilisi - dostawcą uzbrojenia dla secesjonistów, a później gwarantem istnienia enklawy. Gruzji udało się w połowie lat 1990. wymóc na Rosji na zmianę charakteru bazy, na lokum dla sił pokojowych, jednak aż do wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 nie udało się zweryfikować deklarowanych zmian.

Po zakończeniu działań, w 2009, rządy Rosji i Abchazji zawarły porozumienie o rozbudowie bazy i ulokowaniu weń 1700 żołnierzy. Umowa ma obowiązywać przez 49 lat z możliwością przedłużenia na kolejne 15 lat. We wrześniu bieżącego roku porozumienie ratyfikował parlament Rosji, a dzisiaj uczyniła to również władza ustawodawcza Abchazji.

Ze względu na uznanie republiki przez Moskwę (uczyniły to także jedynie Wenezuela i Nikaragua), Rosjanie traktują umowę jako prawne usankcjonowanie stacjonowania swoich żołnierzy w Gudaucie. Nadal sprzeciwia się jednak temu Gruzja, uznająca Abchazję za część swojego terytorium.

Baza - w obecnym kształcie, już po jej rozbudowie - zmienia w istotny sposób stosunek sił w regionie. Rosjanie, otwarcie przyznający, że Gadauta stoi na straży suwerenności Abchazji, zgromadzili tam uzbrojenie znacznie przekraczające potrzeby 1700 żołnierzy, co oznacza, że mogą szybko zwiększyć siły do poziomu pełnej brygady zmechanizowanej. Na tle sił abchazkich, liczących w okresie pokoju ok. 10 tys. żołnierzy, nie jest to duża jednostka. Z drugiej jednak strony posiada ona ciężki sprzęt, przekraczający liczbowo i stopniem nowoczesności to, czym dysponuje enklawa. Jej jednostki, według danych rosyjskich, mają np. ok. 60 czołgów T-72 i T-55, ok. stu lżejszych pojazdów pancernych, kilkadziesiąt holowanych dział i moździerzy oraz kilka-kilkanaście zestawów przeciwlotniczych ZSU-23-4 i 9K37 Buk.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.