Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Większe uszkodzenia Jekaterinburga

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 02 stycznia 2012

Niedawny pożar rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego Jekaterinburg spowodował większe straty, niż sądzono. Remont potrwa nie kilka miesięcy, ale nie mniej niż rok.

Jekaterinburg po pożarze. Okręt wszedł do służby w 1985. Ma długość 185,4 m i pełną wyporność 18,2 tys. t. Przenosi do 16 pocisków balistycznych i torpedy. Jest jednym z 10 strategicznych rosyjskich okrętów podwodnych / Zdjęcie: TV-21

Pożar wybuchł 29 grudnia ubiegłego roku w Stoczni Remontowej Nr 82 pod Murmańskiem. Ogniem zajęły się najpierw drewniane elementy rusztowania, a od nich kadłub lekki okrętu i jego wyciszająca powłoka, oparta na kauczuku. Żywioł opanowano dopiero po kilku godzinach (zobacz: Pożar na Jekaterinburgu).

Według dotychczasowych ustaleń, przyczyną pożaru było zapalenie się paliwa i rozpuszczalników, w czasie prac spawalniczych w dziobowej sekcji okrętu. Prawdopodobnym powodem było złamanie zasad przeciwpożarowych przez pracowników stoczni.

Jewgienij Gładyszew, rzecznik prasowy producenta jednostki, stoczni Zwiezdoczka w Siewierodwińsku, poinformował, że dotychczasowe oględziny wskazują, iż usuwanie strat nie zajmie pół roku - jak podawano pierwotnie - a ponad rok. Termin ten może zostać znacznie wydłużony, jeżeli okaże się, że system hydroakustyczny okrętu wymaga całkowitej wymiany.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.