Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Admirał Kuzniecow w Tartus

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 08 stycznia 2012

Grupa rosyjskich okrętów z lotniskowcem Admirał Kuzniecow weszła do syryjskiego portu Tartus. Według Ministerstwa Obrony FR - dla uzupełnienia zapasów. Misja była planowana jeszcze w 2010.

Admirał Kuzniecow w przeszłości pływał po Morzu Śródziemnym trzykrotnie, w 1996, 2008 i 2009

Grupa rosyjskich okrętów (Kuzniecow u wybrzeży Szkocji, 2011-12-15) przypłynęła do portu Tartus. Lider - krążownik lotniskowcowy Admirał Kuzniecow, i okręt wsparcia Nikołaj Czikier, pozostały na redzie. Okręt ZOP Admirał Czabanienko, dozorowiec Ładnyj i tankowiec Liena weszły do portu. Według Ministerstwa Obrony FR, grupa weszła do portu Tartus dla uzupełnienia zapasów. Tam bowiem znajduje się baza materiałowa WMF (Wojenno-morskowo fłota), która - jako jedyna nad Morzem Śródziemnym (Kuzniecow zawinie do Tartus, 2011-11-28) - przetrwała od czasów ZSRS. Baza w Tartus jest modernizowana przez FR od 2009.

Inaczej przedstawia sytuację strona syryjska. Według agencji SANA, delegacja rosyjskich marynarzy spotkała się z gubernatorem prowincji Tartus, Atefem al-Nadafem, by okazać swą solidarność z rządem i narodem syryjskim. FR, podobnie jak ChRL, od połowy 2011 blokuje rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która miałaby skrytykować działania rządu Syrii, od marca 2011 krwawo zwalczającego demonstracje z udziałem wielu tysięcy protestujących. Uchwalenie rezolucji mogłoby bowiem otworzyć drogę do interwencji zbrojnej, takiej jak w Libii, gdzie NATO nadużyło mandatu Rady Bezpieczeństwa (Atak na Libię, 2011-03-19). Rosja mogłaby wówczas utracić jeden z niewielu przyczółków w rejonie Bliskiego Wschodu.

Zgodnie z planem, grupa rosyjskich okrętów ma opuścić bazę Tartus już 9 stycznia. Według nieoficjalnych źródeł, wizyta może potrwać 6 dni.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.