Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iron Dome w Tel Awiwie

Strategia i polityka, 21 lutego 2012

Izraelskie siły zbrojne (SOI) rozmieszczają w rejonie Tel Awiwu system przeciwrakietowy Iron Dome. Dotychczas stacjonowały one nad południową i północną granicą, w rejonach Beer-Szeby, Aszkelon i Hajfy.

Prototyp Iron Dome, pokazany w czasie targów Erosatory 2010 w Paryżu / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Iron Dome jest dziełem izraelskiej firmy Rafael Advanced Defense Systems, korzystającej ze wsparcia technologicznego i finansowego USA (zobacz: Dolary na Iron Dome, 2010-12-10) Koszt każdej baterii to ok. 80 mln dolarów, nie licząc sum na stację radarową i system kontroli. Cena pocisku przechwytującego Tamir szacowana jest, według różnych źródeł od 35 tys. (prawdopodobny docelowy koszt egz. seryjnych) do 100 tys. USD (pociski pierwszych serii).

Pierwsza bateria została rozlokowana w rejonie Beer-Szeby pod koniec marca 2011, by już po 11 dniach zestrzelić pierwszy pocisk, odpalony przez Hamas ze Strefy Gazy (zobacz: Iron Dome zestrzelił pocisk).

Wczoraj rozpoczęto instalację jednej baterii w pobliżu Tel-Awiwu. Ma zostać wpięta w istniejący system obrony powietrznej i zapewnić ochronę obszaru o powierzchni do 200 km². Po tygodniu zostanie jednak przeniesienia w inne miejsce. Faktem jest bowiem, że miasto znajduje się poza zasięgiem większości systemów rakietowych oraz artylerii Hamasu i Hezbollahu.

Media izraelskie spekulują więc, że obecność zestawu w Tel Awiwie jest elementem walki między resortem obrony a ministerstwem finansów, na tle wielkości wydatków wojskowych. Mimo, że wstępną decyzję w tej sprawie - pozytywną dla SOI - podjął już premier Beniamin Netanjahu na początku bieżącego roku (zobacz: Izrael zwiększa budżet obronny), wiele wskazuje na to, że minister finansów, Yuval Steinitz nie złożył broni, nadal domagając się redukcji wydatków wojskowych o 2,5-3 mld USD.

W związku z tym kilka dni temu minister obrony zagroził, że wojsko nie będzie zamawiało wielu systemów uzbrojenia, w tym kolejnych zestawów Iron Dome. Wczoraj jego oponent odpowiedział na to w wojskowym radiu, że w demokratycznym państwie wojsko nie może buntować obywateli przeciwko rządowi i dalej: rząd decyduje, a wojsko salutuje i stoi w szeregu.

Według Jerusalem Post z 30 grudnia 2011, Iron Dome udało się uzyskać 75% sprawność przy przechwytywaniu celów wystrzeliwanych przez Hamas. Np. w kwietniu 2011 system przechwycił i zniszczył 8 z 10 rakiet. W sierpniu 22 z 28, a w październiku 3 z 9.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.