Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

OP Zaporożie wyszedł w morze

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 kwietnia 2012

Ukraiński okręt podwodny Zaporożie wyszedł dziś w morze po raz pierwszy od blisko 20 lat. W najbliższych dniach będą prowadzone próby jego instalacji energetycznych.

Okręt podwodny floty ukraińskiej Zaporożie wypłynął dziś w położeniu nawodnym na Morze Czarne ze stoczni w Sewastopolu (zdjęcie: W. Briczewskij - WMS Ukrainy), w której był remontowany przez blisko 15 lat. To jego pierwszy samodzielny rejs od 1993. Wcześniej ukraińscy marynarze prowadzili testy stacjonarne okrętu (Pierwszy etap prób Zaporożia, 2011-01-05). Wówczas zapowiadano, że próby morskie zakończą się w maju 2011.

W czasie prób okręt jest dowodzony przez kpt. Denisa Kłoczana. W skład załogi wchodzi 4 marynarzy, którzy niedawno przechodzili szkolenie na okrętach podwodnych WMF FR. O rozpoczęciu prób morskich OP Zaporożie poinformował Korrespondent.net.

OP proj. 641 Zaporożie (ukr. Zaporiżżia) o napędzie diesel-elektrycznym został zbudowany w 1970 w Leningradzie. Pierwotnie, pod oznaczeniem B-435, wchodził w skład sowieckiej Floty Północnej. W 1990 przeniesiono go do Floty Czarnomorskiej, a w 1997, już niesprawny, okręt trafił do floty ukraińskiej w ramach podziału sprzętu pozostałego po WMF ZSRS. Otrzymał numer U001.

Od razu po przekazaniu Ukrainie OP Zaporożie był remontowany w stoczni remontowej nr 13 FCz WMF FR w Sewastopolu. W 2003 rozpoczęto w nim wymianę akumulatorów na zakupione w greckiej kompanii Germanos za ok. 3,5 mln USD (18 mln hrywien). W 2007 prowadzono nieoficjalne rozmowy na temat sprzedaży okrętu Libii. Do transakcji nie doszło. Po zakończeniu remontu okręt opuścił stocznię 20 marca 2012.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.