Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wodowanie w Kaliningradzie

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 19 maja 2012

Wczoraj w stoczni Jantar w Kaliningradzie wodowano duży okręt desantowy Iwan Grien. Pierwszy z serii 6 zamówionych przez WMF FR okrętów proj. 11711.

BDK (Bolszoj Desantnyj Korabl) Iwan Grien (od nazwiska wiceadmirała z czasów ZSRS, specjalisty od artylerii) to pierwszy okręt proj. 11711. Skonstruowało go Newskie biuro projektowo-konstrukcyjne na bazie okrętu proj. 1171 Tapir (w latach 1960. i 1970. stocznia Jantar zbudowała ich 14). Okręt o wyporności 5 tys. ton jest przeznaczony do przewozu wojsk desantowych i ich uzbrojenia. Mieści do 300 żołnierzy w pełnym ekwipunku, 40 transporterów lub 13 czołgów. Okręt jest przystosowany do ich desantowania.

Na pokładzie Iwana Griena będą mogły bazować dwa śmigłowce Ka-29. Okręt będzie uzbrojony w działko AK-176M kal. 76 mm oraz 2 przeciwlotnicze AK-630M. Uzbrojenie ofensywne mają stanowić dwie wyrzutnie A-215 Grad-M.

Budowę Iwana Griena (nr fabr. 01301) rozpoczęto w grudniu 2004 z zamiarem przekazania okrętu WMF w 2008. Jednak początkowo prace postępowały bardzo wolno ze względu na niedofinansowanie projektu i brak fachowców w stoczni. Przyspieszeniu uległy dopiero w 2008. Wczoraj w Kaliningradzie odbyło wodowanie Iwana Griena, połączone z obchodami Dnia Floty Bałtyku (zdjęcia: I.Ł. Michajłow). Obecnie przekazanie okrętu WMF FR jest planowane na 2013.

Jesienią 2010 stocznia Jantar otrzymała zamówienie na drugi okręt proj. 11711. Łącznie WMF FR ma zakupić 6 takich okrętów.

Stocznia Jantar powstała 8 lipca 1945. Do tej pory zbudowała 154 okręty i ponad 500 statków cywilnych. Obecnie kontrolny pakiet OAO PSZ Jantar pozostaje w rękach państwowej OSK (Obiediniennaja Sudostroitielnaja Korporacja).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.