Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec dostaw PTDS

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 czerwca 2012

Lockheed Martin zakończył dostawy sterowcowych systemów rozpoznawczych PTDS dla US Army. Od 2004 koncern dostarczył 66 urządzeń tego typu.

29 maja Lockheed Martin zakończył dostawy Persistent Threat Detection System (PTDS) dla US Army. Od 2004 koncern dostarczył 66 PTDS. Zapewniają one obecnie całodobową obserwację wybranych obszarów w Iraku i Afganistanie, a także na granicach USA. W realizacji programu uczestniczyło ponad 700 pracowników Lockheed Martina.

Prace rozwojowe nad PTDS zakończyły się w 2003, a pierwszy system wziął rok później udział w operacji Iraqi Freedom. Sukces projektu spowodował dalsze zamówienia, realizowane od 2006. PTDS jest zabudowany na wypełnionym helem sterowcu na uwięzi 74K i może prowadzić obserwację przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jest najbardziej ekonomicznym w eksploatacji systemem o podobnym przeznaczeniu. W Iraku i Afganistanie pomaga m.in. w wykrywaniu ruchów grup zagrażających żołnierzom amerykańskim i sojuszniczym, oraz pozwala na skuteczne wykrywanie improwizowanych ładunków wybuchowych. PTDS są też wykorzystywane na granicach USA, w tym przede wszystkim południowej, z Meksykiem, dla wykrywania prób przemytu.

Płk Michael  Parodi z US Army Meteorological and Target Identification Capability w  czasie odbioru ostatniego zestawu PTDS z wytwórni Lockheed Martina w  Akron. Zestaw mieści się w 7 kontenerach. Płk Parodi odmówił informacji o  miejscu przeznaczenia transportu / Zdjęcie: Michale Balash

Systemy sterowcowe PTDS (zdjęcie: Lockheed Martin) są produkowane w Akron w stanie Ohio. Lockheed Martin dostarcza nie tylko same sterowce, ale też wyposażenie rozpoznawcze i systemy łączności. Ośrodki w Akron i Melbourne na Florydzie zapewniają całodobową obsługę dostarczanych armii systemów. Kontrakt na obsługę systemów jest wart 383 mln USD.

Sterowiec 74K ma pojemność 2100 m3. Może unieść ciężar do pół tony. Operuje na wysokości do 1,5 km. Zasięg jego systemu rozpoznania radiolokacyjnego wynosi 160 km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.