Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Atak niemieckiej opozycji

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 04 czerwca 2012

Niemieccy socjaldemokraci żądają od rządu wyjaśnień, w sprawie możliwości uzbrojenia dostarczanych Izraelowi okrętów podwodnych w pociski z głowicami nuklearnymi.

Jeden z budowanych okrętów typu Dolphin. Trzy pierwsze oparto na projekcie okrętu typu 209 z klasycznym napędem i dostarczono w latach 1998-2000. Kolejne zlecenia - łącznie na kolejne trzy jednostki są realizowane w oparciu o projekt typu 212 z siłownią niezależną od powietrza atmosferycznego. 4. okręt, Tannin (Krokodyl), został uroczyście przekazany marynarce wojennej Izraela w ubiegłym miesiącu w Kilonii (choć prace wykończeniowe i próby potrwają jeszcze kilka miesięcy). Następna jednostka powinna pójść w jej ślady w przyszłym roku, a ostatnia w 2017 / Zdjęcie: idfblog.com

Dzisiejsze wydanie Der Spigel przestawia wyniki kilkumiesięcznego dochodzenia dziennikarskiego, z którego wynika, że izraelskie okręty podwodne typu Dolphin, są uzbrojone w pociski z głowicami nuklearnymi.

Teks był jednak dostępny nieco wcześniej. Z tego powodu już wczoraj rzecznik prasowy SDP, Rolf Muetzenich zapowiedział wystosowanie oficjalnego zapytania do kanclerz Angeli Merkel, odnośnie tej sprawy. Niemiecka szefowa rządu, jak i poszczególni członkowie gabinetu, przez lata zapewniali, że produkowane w stoczni Howaltdswerke-Deutsche Werf (HDW) w Kilonii okręty nie przenoszą broni atomowej.

W odpowiedzi na pytania mediów, przedstawiciele izraelskich sił zbrojnych odmówili komentarza na temat uzbrojenia Dolphinów, zaś rzecznik niemieckiego rządu powiedział, że jednostki były i są przekazywane odbiorcy bez uzbrojenia i nie będzie spekulował o ich późniejszym doposażeniu.

Działania niemieckiej opozycji mają na celu osiągnięcie wyłącznie wewnętrznych celów politycznych. Od lat wiadomo, że RFN dostarcza Izraelowi okręty przystosowane do wystrzeliwania pocisków rakietowych: UGM-84 Harpoon, odpalanych ze standardowych wyrzutni o średnicy 533 mm. Co więcej, 4 z 10 wyrzutni Dolphinów ma średnicę 650 mm, co jednoznacznie wskazuje na możliwość zastosowania pocisków o zdecydowanie większym zasięgu. Według nieoficjalnych informacji, amerykańska marynarka wojenna zaobserwowała próbę na Oceanie Indyjskim, w którym wystrzelony z izraelskiego OP pocisk przebył 1500 km. Powszechnie uważa się, że jest to odmiana lotniczego pocisku Popeye, o nazwie Popeye Turbo. Ciekawostką jest przy tym fakt, że Waszyngton kilka lat temu odmówił Tel Awiwowi sprzedaży pocisków samosterujących Tomahawk.

Biorąc pod uwagę fakt, że każdy pocisk można zamiennie wyposażyć w głowicę klasyczną i nuklearną (konieczne jest jednak posiadanie głowicy o odpowiednio małych wymiarach), a pochodzące z Niemiec Dolphiny są przystosowane do ich odpalania spod wody, było i jest oczywiste, że Izrael może wykorzystywać swoje OP w roli nośnika broni atomowej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.