Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory: NEMO Plus

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 czerwca 2012

Fińska Patria zaprezentowała na wystawie w Paryżu nową wersję swojego 120-mm moździerza wieżowego, nazwanego NEMO Plus. Wyposażono go w zsmu Protector Super Lite i system kamer SAAB SAS.

Nowa odmiana 120-mm moździerza w bezzałogowej wieży została zaopatrzona w zamocowany na stropie zsmu Super Lite połączony z systemem obserwacyjnym SAAB SAS. Zwiększa to świadomość sytuacyjną i bezpieczeństwo załogi, jak też pozwala na skuteczną samoobronę pojazdu w przypadku zagrożenia na bardzo bliskich odległościach / Zdjęcie: Paweł K. Malicki

NEMO (New MOrtar), jest jednolufową, tańszą, lżejszą i prostszą odmianą wieżowego systemu moździerzowego AMOS (Advanced MOrtar System). Masa wieży z 120-mm moździerzem ładowanym odtylcowo wynosi jedynie 1700 kg, co pozwala na jego instalowanie na różnych nośnikach kołowych i gąsienicowych. Maksymalny zasięg moździerza to 10 km, szybkostrzelność wynosi 10 strz./min.

Zmianą w NEMO Plus jest zintegrowanie wieży ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia Kongsberg Protector Super Lite, który może być uzbrojony w broń maszynową kalibru 5,56 mm lub 7,62 mm. Aby zwiększyć świadomość sytuacyjną załogi, wieża została wyposażona w system kamer SAS opracowany przez szwedzki SAAB, zapewniający widoczność w zakresie pełnych 360° dookoła pojazdu.

Masa zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia Kongsberg Protector Super Lite, bez broni i amunicji, wynosi jedynie 30 kg. Zsmu ma wysokość 460 mm i jest dostosowane do karabinków maszynowych kal. 5,56 mm i karabinów maszynowych kal. 7,62 mm (jak widoczny na zdjęciu FN MAG Standard) / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Pierwszym zagranicznym odbiorcą NEMO była armia słoweńska, która w połowie 2006 zamówiła kto SKOV 8x8 Svarun (Patria AMV XC400), w tym 12 z 120-mm bezzałogowym, moździerzowym systemem NEMO (AMV 8x8 dla Szwecji, przełom (?) w Słowenii, 2009-06-26). Drugim klientem były Zjednoczone Emiraty Arabskie - 12 wież NEMO trafiło na kutry patrolowe marynarki wojennej tego państwa. Trzecim odbiorcą jest Arabia Saudyjska, która w 2010 zamówiła 36 moździerzy wieżowych (Trzecie zamówienie na NEMO, 2010-09-03), z przeznaczeniem do zamontowania na kto LAV II (MOWAG Piranha II) produkowanych przez General Dynamics Land System (Protesty przeciwko saudyjskiej transakcji, 2011-12-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.