Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zbyt mało śmigłowców NATO w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, 20 sierpnia 2007

Mimo, że misja ISAF w Afganistanie wykonywana jest pod egidą NATO, to tylko niektóre kraje członkowskie Sojuszu wysłały tam swoje śmigłowce transportowe. Jak dotąd główny wysiłek transportu ludzi i sprzętu przy ich pomocy ponoszą Amerykanie, Brytyjczycy i Holendrzy. W zadaniach tych pomaga im też Australia, nie będąca członkiem NATO.

Podczas czerwcowego szczytu w Brukseli nie poczyniono nic, co mogłoby polepszyć istniejącą sytuację. Francja, Hiszpania, Niemcy i Włochy, dysponujące znaczną flotą ciężkich śmigłowców transportowych, nie zamierzają wysyłać ich do Afganistanu. W tej sytuacji Amerykanie zmuszeni byli przedłużyć o kolejnych sześć miesięcy służbę 20 CH-47, przydzielonych do ISAF.

Pod uwagę bierze się też możliwość czarterowania prywatnych śmigłowców, które mogłyby pomóc wojskowym podczas misji o mniejszym stopniu ryzyka, z dala od terenów, na których prowadzone są działania bojowe. Jednym z przedsiębiorstw zaangażowanych w taką działalność jest amerykańskie Hummingbird Aviation, które otrzymało od Pentagonu 112,3 mln USD na transport śmigłowcowy ludzi, sprzętu i poczty, wykonywany z lotnisk wojskowych w Afganistanie. Sikorsky S-61 należące do Hummingbird będą latały w Azji od 1 października b.r. do 30 września 2009.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.