Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

419 satelitów komunikacyjnych

Astronautyka, 27 czerwca 2012

Według szacunków Forecast International, właśnie tyle satelitów zostanie wyniesionych na okołoziemskie orbity w ciągu najbliższej dekady. Ich potencjalna wartość została oceniona na 52,7 mld USD.

Wyprodukowany przez europejską EADS Astrium Yahsat 1B, satelita komunikacyjny dla operatora ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Został umieszczony na orbicie w kwietniu bieżącego roku. Realizuje jednocześnie zlecenia cywilne, jak i wojskowe / Zdjęcie: EADS Astrium

Według analityków FI, głównymi czynnikami zapewniającymi wzrost zapotrzebowania na usługi satelitarne jest przede wszystkim rozwój szerokopasmowego Internetu, cyfrowej telewizji, komunikacji wideo oraz zleceń rządowych. W najbliższym czasie spodziewane jest szczególnie duże zwiększenie odbioru tych usług w Europie Wschodniej, północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej i Azji.

Obszary te to nie tylko rejony ze słabą infrastrukturą naziemną, ale także z dużym odsetkiem obszarów wiejskich, gdzie nie opłaca się układanie kabli światłowodowych, zapewniających odbiór telewizji i Internetu. Odnośnie tego ostatniego środka przekazu informacji, dodatkowym czynnikiem zwiększającym zapotrzebowanie na satelity komunikacyjne jest wprowadzanie połączeń bezprzewodowych na pokładach samolotów pasażerskich. W stosunkowo krótkim czasie stanie się to prawdopodobnie standardem. Można się także spodziewać większego zainteresowania użytkowników rządowych. Ci jednak optują coraz częściej za użytkowaniem platform komercyjnych, niż za kupowaniem dedykowanych satelitów.

Na podstawie analizy 49 realizowanych obecnie i zatwierdzonych programów produkcyjnych uznano, że nie zmieni się grupa największych producentów satelitów. Będą ją tworzyć Space Systems/Loral, Thales Alenia Space, EADS Astrium, Boeing i Lockheed Martin.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.