Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trwają PANAMAX 2012

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 13 sierpnia 2012

Tegoroczna edycja wielonarodowych ćwiczeń PANAMAX została zaplanowana w dniach 6-17 sierpnia. Do udziału zgłosiło się 17 państw.

Ćwiczenia PANAMAX organizowane są od 2003. Początkowo brały w nich udział tylko 3 państwa: USA, Chile i Panama. W tegorocznej edycji, poza wymienionymi krajami, swoich żołnierzy wystawiły także: Belize, Brazylia, Dominikana, Ekwador, Francja, Gwatemala, Honduras, Kanada, Kolumbia, Meksyk, Nikaragua, Paragwaj, Peru i Salwador. Na zdjęciu należący do marynarki wojennej Ekwadoru Bell 230 podchodzący do lądowania na fregacie Moran Valverde (FM 02) typu Condell w czasie PANAMAX 2011 / Zdjęcie: US Navy

W tegorocznej edycji PANAMAX bierze udział ponad 600 żołnierzy. Zostali oni rozdzieleni pomiędzy kilka wybranych lokalizacji, zarówno na terytorium USA (m.in. w Fort Sam Houston w Teksasie i bazie marynarki wojennej w Mayport na Florydzie), jak i Panamy. W ćwiczeniach biorą udział jednostki reprezentujące wszystkie rodzaje sił zbrojnych. USA są reprezentowane przez oddziały wchodzące w skład wojsk lądowych, lotniczych, marynarki wojennej (jednostki przypisane do IV Floty), a także Korpusu Piechoty Morskiej i sił specjalnych.

Celem organizowanych ćwiczeń jest przetestowanie wielonarodowej współpracy w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa w regionie. Podobnie jak w przeszłości, także i tym razem tematem przewodnim PANAMAX jest hipotetyczny scenariusz zablokowania żeglugi wzdłuż Kanału Panamskiego. Tegoroczna edycja zakłada zablokowanie Kanału w wyniku ataku terrorystycznego. Żołnierze mają też ćwiczyć schematy reagowania kryzysowego w sytuacji klęski żywiołowej, a także rozprzestrzenienia się pandemii.

Po raz pierwszy w historii USA nie będą dowodziły całością sił zaangażowanych w ćwiczenia. Podobnie jak przed rokiem, dowództwo nad wojskami lądowymi objęła Kolumbia. Z kolei odpowiedzialność za komponent morski spoczywa na Brazylii. Organizator, którym jest strategiczne dowództwo sił zbrojnych USA odpowiedzialne za Amerykę Łacińską (USSOUTHCOM), chce tym samym zwiększyć potencjał dowódczy najważniejszych państw sojuszniczych regionu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.