Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniejsza armia Republiki Korei?

Strategia i polityka, 24 sierpnia 2012

Minister obrony Korei Południowej, Kwan Jin Kim, przedstawił plan zmniejszenia liczebności sił zbrojnych do 2022 o 18%. Propozycję ma zostać przedstawiona prezydentowi kraju.

Korea Południowa dysponuje jednymi z największych na świecie sił zbrojnych. W okresie pokoju liczą one ok. 650 tys. żołnierzy (dane z ub.r.), a na czas wojny - według dostępnych szacunków - liczba ta zwiększy się do ponad 4 mln. Tak duża liczebność wymagana jest ze względu na zbrojenia potencjalnego przeciwnika: siły zbrojne KRL-D oceniane są w czasie pokoju na ok. 1 mln żołnierzy / Zdjęcie DO USA

Informację podała największa południowokoreańska agencja prasowa - Yonhap. Redukcja miałaby trwać przez dekadę i objąć wszystkie rodzaje wojsk (z wyjątkiem jednostek korpusu piechoty morskiej). W ramach programu liczba żołnierzy miałaby zmniejszyć się o 18%, czyli o ponad 100 tys. żołnierzy. W 2022 siły zbrojne Korei Południowej powinny dysponować 522 tys. ludźmi. Miałoby to zostać skompensowane lepszym wyposażeniem.

Redukcje rozłożono by w czasie, by uniknąć ryzyka gwałtownego spadku potencjału bojowego, a z drugiej strony, przygotować gospodarkę kraju na wchłonięcie rzeszy zwalnianych żołnierzy i pracowników cywilnych. Jak podkreśla agencja Yonhap, przedstawiony zarys reformy jest jedynie propozycją ministra obrony i musi jeszcze zostać poddana pod dyskusję, włączając w to prezydenta Lee Myung-baka, który ma się zapoznać z planem w przyszłym tygodniu.

Propozycja resortu obrony jest kolejną tego typu. Podobny plan przyjął południowokoreański rząd już w 2006, jednak ograniczenie liczebności do pół miliona nie powiodło się, głównie ze względu na wyż demograficzny i konieczność ograniczenia bezrobocia wśród młodzieży (Budżet obronny Republiki Korei wzrośniew 2008 o 9%, 2008-09-28).

Największym komponentem sił zbrojnych są liczące około 520 tys. ludzi wojska lądowe. Wykorzystują one około 2,3 tys. czołgów, głównie rodzimej produkcji K1 i zmodernizowanej wersji K1A1, bazujących na rozwiązaniach konstrukcyjnych amerykańskiego M1 Abrams. K-1 zaczęły być stopniowo zastępowane przez przedstawione K2 Black Panther / Zdjęcie: Hyundai Rotem

Nowy program może jednak zostać zrealizowany. Przemawia za tym przede wszystkim postęp, jaki dokonano w ciągu ostatnich lat w dziedzinie modernizacji technicznej sił zbrojnych. Realizowany jest przez wzrastający import wyposażenia wojskowego, głównie z USA (np.: Liderzy zakupów wojskowych z USA, 2010,01-06), ale przede wszystkim rozwój produkcji własnych systemów uzbrojenia różnych typów, od broni strzeleckiej, artyleryjskiej, pancernej, przez śmigłowce transportowe i samoloty bojowe po okręty różnych typów, łącznie z największymi, przeznaczonymi do działań na wodach otwartych (np.: Ambitne plany Seulu, 2010-10-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.