Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa IAR 99

Lotnictwo wojskowe, 28 sierpnia 2012

Należący do rumuńskich wojsk lotniczych szkolno-bojowy IAR 99 Șoim rozbił się okolicy miejscowości Krajowa na południu kraju. Jeden pilot zginął, drugi zdążył się katapultować.

Zdjęcie: Cotidianul

Do wypadku doszło 23 sierpnia o godzinie 10:30, jednak szersze informacje na temat katastrofy są dostępne dopiero od niedawna. Według informacji przekazanych przez ministerstwo obrony Rumunii, IAR 99 rozbił się zaraz po starcie z lotniska w Krajowej (Okręg Dolj). Wrak maszyny stanął w ogniu zaledwie 500 m na północ od pasa startowego.

Samolot wykonywał lot treningowy. W wyniku wypadku śmierć poniósł pilot (komandor Aurelian Cojocaru). Lecący z nim instruktor (komandor porucznik Mihail-Relu Ioana)  zdołał się katapultować (samolot wyposażony jest w fotele wyrzucane klasy 0-0 Martin-Baker Mk-10L). Jednak w skutek obrażeń odniesionych w czasie lądowania, znajduje się w szpitalu. Zaraz po katastrofie, przedstawiciele służb ratowniczych określali jego stan jako ciężki.

IAR-99 Şoim napędzany jest silnikiem Rolls Royce Viper Mk 632-41M. Maksymalna prędkość przelotowa samolotu wynosi 810 km/h (na pułapie 10 tys. km), a zasięg 1,1 tys. km. Uzbrojenie maszyny tworzą, m.in. dwulufowe działko GSz-23L, pociski rakietowe powietrze-powietrze ( zarówno radzieckie R-3S i R-60M jak i izraelskie Python 3) oraz klasyczne i inteligentne bomby lotnicze. Poza celami szkoleniowymi i bojowymi, IAR-99 może być też wykorzystywany jako samolot rozpoznania / Zdjęcie: MO Rumunii

Ministerstwo obrony i policja wszczęły już postępowanie dochodzeniowe, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Do tego czasu wstrzymane zostały loty pozostałych samolotów IAR 99.

Do podobnego wypadku doszło w 1995, kiedy inny IAR 99 zapalił się zaledwie po 4 min. lotu. Wówczas jednak obyło się bez ofiar, obaj piloci zdążyli się katapultować. Jako przyczynę bezpośrednią uznano niekontrolowany wyciek paliwa ze zbiornika.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.