Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koszty wojny

Strategia i polityka, 12 marca 2008

Według Geoffa Morrella, sekretarza prasowego amerykańskiego resortu obrony, do tej pory Pentagon wydał na wojnę z terroryzmem 527 mld USD. Są to jednak liczby, które nie oddają pełnego zaangażowania finansowego Waszyngtonu.

Sekretarz ds. wojsk lądowych, Pete Geren w czasie odwiedzin w Landstuhl Regional Medical Center w Niemczech. Geoff Morrell, rzecznik prasowy Pentagonu, poinformował w poniedziałek, że do tej pory życie w Iraku i Afganistanie straciło 3974 żołnierzy (jeszcze niedawno Pentagon podawał oficjalnie liczby 3983 zabitych w Iraku i 481 w Afganistanie). Dodał, że rannych zostało 29 395 żołnierzy (poprzednie dane były o parę tysięcy wyższe). Po raz pierwszy podano jednak, że aż 13 109 rannych nie powróciło do służby / Zdjęcie: US Army

W poniedziałek Geoff Morrell wystąpił na konferencji prasowej, poświęconej przede wszystkim kosztom wojny w Iraku i Afganistanie. Stwierdził, że od 2001 do grudnia 2007, Pentagon przeznaczył na zwalczanie terroryzmu 527 mld USD. W kwocie tej mieszczą się sumy na prowadzenie operacji w Iraku (406,2 mld), Afganistanie (92,6 mld) oraz zabezpieczenie terytorium USA (27,8 mld).

Są to jednak liczby, zawierające tylko dodatkowe sumy, przekazywane przez parlament poza podstawowym budżetem resortu obrony, na finansowanie operacji zagranicznych, co nie oddaje całości amerykańskiego zaangażowania. Brakuje kwot z budżetu Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (ok. 45 mld USD rocznie, z których część przeznaczona jest na wzmocnienie działań antyterrorystycznych). Według oficjalnych danych w latach 2001-2007 przeznaczono również 30 mld USD na szkolenie oraz doposażenie sił bezpieczeństwa w Iraku i Afganistanie, 39 mld przekazano na rzecz działań dyplomatycznych i wspierania sojuszników (zobacz: 610 mld USD na wojny w Iraku i Afganistanie). Kilkadziesiąt mld pochłonęła również aktywność wojskowa w innych krajach rejonu Bliskiego Wschodu.

Morrell pominął także koszty pośrednie, np. remontów nadmiernie zużywanego sprzętu (zobacz: 38 mld USD na pokrycie strat wojennych), finansowania bieżących działań - pokrywanych w dużej mierze z podstawowego budżetu sił zbrojnych - konieczności wypłacania odszkodowań i rent, czy nawet wzrost uposażeń, co jest konieczne z powodu zmniejszenia chętnych do wstępowania do wojska, po rozpoczęciu okupacji Iraku.

Tymczasem te pośrednie koszty są porównywalne z liczbami przedstawionymi przez rzecznika prasowego Pentagonu. Tegoroczną wysokość wydatków obronnych - łącznie z sumami przeznaczanymi na wojsko i bezpieczeństwo z innych resortów oraz dodatkowym, planowanym dofinansowaniem wojny w Iraku i Afganistanie, w wysokości 100 mld USD - szacuje się na prawie 800 mld USD (zobacz: Amerykański budżet obronny podpisany). Z tej sumy - i to niezmiennie od kilku lat - jedynie 370 mld można zaliczyć do normalnych, pokojowych wydatków. Reszta, w sposób bezpośredni lub pośredni, przeznaczona jest na aktywność zagraniczną.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.