Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Centrum szkolenia NATO w Pardubicach

Lotnictwo wojskowe, 22 listopada 2012

W Republice Czeskiej powstanie centrum szkolenia NATO dla pilotów śmigłowców rodziny Mi-8/17. Rozpoczęcie działalności planowane jest w 2015-2016.

Jeden z polskich Mi-17 z 1. dywizjonu lotniczego z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Jednostka ta przekazała część swoich maszyn do tworzonej 7. eskadry działań specjalnych w Powidzu. Piloci eskadry przeszli już w br. szkolenie w locie i na symulatorach w Pardubicach / Zdjęcie: MON

Przebywający w USA czeski minister obrony Aleksandr Vondra, poinformował, że prawdopodobnie już w 2015 lub 2016 powstanie w Pardubicach Centrum Lotnicze NATO. Czesi od dawna zabiegają o budowę w ich kraju szkoleniowego ośrodka pilotów i techników śmigłowców rodziny Mi-8/17.

Ministrowi Vondrze udało się uzyskać od Amerykanów nie tylko poparcie polityczne, ale również pomoc finansową dla już funkcjonującego centrum szkolenia czeskich pilotów CLV w Pardubicach (Ośrodek śmigłowcowy w Czechach, 2012-01-31). Minister podkreślił przy tym, że jego kraj posiada zakłady remontujące wiropłaty rodzin Mi-8 i Mi-24, a także bierze udział w misji afgańskiej.

Centrum uzyskało już akceptację członków sojuszu, podczas majowego szczytu NATO w USA. Przełożyło się to wstępną zgodę na szkolenie swoich pilotów od rządów USA, Chorwacji, Łotwy i Słowenii. Trwają negocjacje z Węgrami i Litwą. Lista ta – według Czechów – powinna się wydłużyć w przyszłości.

Wielonarodowe centrum ma zapewnić szkolenie pilotów nie tylko z państw NATO, ale również z państw partnerskich. Już teraz w Pardubicach trenują się załogi śmigłowców z Afganistanu (46 osób), a ich pobyt jest w pełni finansowany przez Waszyngton.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.