Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bardzo spóźniony INS Vikramaditya

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 26 listopada 2012

Indyjski lotniskowiec Vikramaditya wznowi próby morskie, po awarii kotłów, dopiero w lipcu 2013. Informację przekazał rzecznik sztabu rosyjskiej marynarki wojennej.

Na mocy umowy z 20 stycznia 2004 Rosjanie przekazali Hindusom za darmo krążownik lotniczy Admirał Gorszkow. Indie miały zapłacić 700 mln USD za uzbrojenie, w tym 16 MiG-29K/KUB i śmigłowce Ka-28/Ka-31. Na 900 mln USD wyceniono modernizację do roli lotniskowca, przebudowę głównego pokładu z demontażem części uzbrojenia, wymianę układu napędowego na diesle i wzmocnienie wind. Prace w Siewierodwińsku miały zakończyć się po 52 miesiącach, by okręt mógł rozpocząć służbę w 2009, w chwili wycofania ostatniego indyjskiego lekkiego lotniskowca INS Viraat. Dziś kontrakt wyceniono na 2,3 mld USD i nie wiadomo, czy to nie koniec rosyjskich problemów z dotrzymaniem terminu / Zdjęcie: SDF

Zgodnie z nowym harmonogramem, indyjski lotniskowiec Vikramaditya ex-Admirał Gorszkow opuści stocznię Siewmasz 3 lipca 2013 i rozpocznie pełne testy techniczne okrętu i systemów, pomimo, wcześniejszego zaliczenia prób, przerwanej awarią kotłów drugiej tury testów. Rzecznik nie poinformował, ile potrwają wznowione próby. Przerwana tura testów obliczona była na ok 120 dni.

Próbę rozpoczęto w czerwcu br. (INS Vikramaditya wyszedł z portu, 2012-06-08, Druga tura testów INS Vikramaditya, 2012-07-21).Obejmowała ona sprawdzenie w obecności przedstawicieli marynarki wojennej Indii funkcjonowania głównych systemów okrętu odpowiedzialnych m.in. za napęd łączność i nawigację. W trakcie tych prób doszło do awarii wielu systemów, najbardziej spektakularna i dokuczliwa była awaria spowodowana przegrzaniem 7 z ośmiu kotłów parowych systemu napędowego okrętu (Kolejne opóźnienie INS Vikramaditya, 2012-09-17). Również po raz kolejny zmieniono termin przekazania lotniskowca.

Przedstawiciele Siewmaszu, wspierani przez wicepremiera Dmitrija Rogozina, początkowo próbowali bagatelizować problem. Wicepremier zapewniał, że kontrowersyjne kwestie związane z awarią i przesunięciem terminu przekazania okrętu zostaną rozwiązane w ciągu miesiąca i nie są tak złożone, jak wcześniej donosiły media (Lepszy stan INS Vikramaditya?, 2012-10-03).

Rzecznik marynarki wojennej powiedział również, że zanim lotniskowiec wypłynie w lipcu na morskie testy systemów, spędzi dwa miesiące od początku maja do końca czerwca 2013 w doku stoczni Siewmasz, gdzie przejdzie kontrolę części podwodnej okrętu.

Według planów w najbliższych dniach na okres zimy część załogi INS Vikramaditya zejdzie na ląd. Na okręcie pozostanie tylko kilkudziesięciu członków załogi po dowództwem kapitana Igora Rijabko i indyjskiego kapitana Suraja Berjego oraz usuwający awarie pracownicy Siewmasz i służba ochrony okrętu.

Kotły mają zostać naprawione do końca lutego 2013 i od tego czasu mają się rozpocząć przygotowania do prób w morzu. Z kolei prezes grupy stoczniowej (OSK), Andriej Diaczkow powiedział, że prace na Vikramaditya zakończą się w październiku 2013, a okręt zostanie przekazany Indiom pod koniec 2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.