Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polska Grupa Bojowa UE

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 07 grudnia 2012

Po raz pierwszy w gmachu Sejmu RP w Warszawie otwarto uroczyście wystawę 20 lat polsko-niemieckiej współpracy wojskowej. Szef MON zadeklarował szybkie osiągnięcie gotowości operacyjnej polsko-niemiecko-francuskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej.

Dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, gen. Rajmund T. Andrzejczak, którego żołnierze stanowić będą trzon Weimarskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej, uważa, że pora zmienić system przygotowania jego jednostki, odchodząc od koncentrowania się wyłącznie na misjach stabilizacyjnych / Zdjęcie: archiwum 17 WBZ

Mamy znakomite, partnerskie relacje wojskowe z naszymi sąsiadami i sojusznikami zza Odry – powiedział minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak, który przypadkowo znalazł się w budynku naszego parlamentu i wziął udział w uroczystości. Pani kanclerz Angela Merkel zażartowała ostatnio, że jej minister obrony Thomas de Maiziere częściej spotyka się z polskim szefem MON niż z nią samą...

Obecnych szefów resortów obrony RFN i Polski łączy doskonała, wieloletnia znajomość i niemal równoległe kariery polityczne. De Maiziere kierował do 2011 niemieckim ministerstwem spraw wewnętrznych, a Tomasz Siemoniak do 2011 był sekretarzem stanu w ówczesnym polskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obaj stanęli w 2011 na czele struktur obronnych swoich krajów. De Maiziere otrzymał z rąk kanclerz Merkel tekę 3 marca 2011, Tomasz Siemoniak zaś, szefostwo MON 2 sierpnia 2011.

Minister obrony RFN – Thomas de Maiziere… / Zdjęcie: MO Niemiec

Ten ostatni podał zgromadzonym w Sejmie parlamentarzystom, że polsko-niemiecko-francuska grupa bojowa dyżurnych sił operacyjnych Unii Europejskiej już wkrótce złoży meldunek o gotowości bojowej. Nasza tzw. Weimarska Grupa Bojowa liczy 3 tys. ludzi. Ma ona przez 6 miesięcy od 1 stycznia 2013 pełnić dyżur, znajdując się w dyspozycji struktur unijnych odpowiedzialnych za stabilność i bezpieczeństwo Europy. Za kulisami wielkiej polityki mówi się obecnie, iż Polskę przekonuje się do jej zaangażowania w przygotowywanej misji interwencyjnej w Mali w Afryce, którą kierować mają Francuzi.

…i szef MON – Tomasz Siemoniak. Obok imienia łączy ich niemal równoległa kariera rządowa. Kanclerz Merkel twierdzi, że obaj politycy spotykają się częściej niż szef jej resortu obrony z nią samą.../ Zdjęcia: rząd RFN i MON

Większość żołnierzy (2,2 tys. ludzi) naszej Weimarskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej stanowią Polacy. 1,7 tys. żołnierzy deleguje ze swego składu 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza. Jest to jedna z wzorcowo wyposażonych, uzbrojona w KTO Rosomak, jednostek bojowych Wojsk Lądowych, zwana nieoficjalnie Cyfrową Brygadą. Polacy będą odpowiedzialni w naszej grupie za działania bojowe, Niemcy za logistykę, zaś Francuzi za służbę medyczną i działania ewakuacyjne.

17 brygadą dowodzi gen. Rajmund T. Andrzejczak. Tak widzi on konieczne zmiany w przygotowaniach: Myślę, że powinniśmy mimo wszystko wrócić nieco do klasyki działań, choć dziś coraz trudniej określić, co nią jest, a co nie. Mam na myśli zwiększenie nacisku na działania ofensywne i defensywne. Taką tendencję obserwuję w wielu innych armiach. Będę opierał się na hybrydowych scenariuszach ćwiczeń, które będą zawierać zarówno działania w ramach operacji reagowania kryzysowego, ale też będzie więcej natarcia, działań opóźniających. Mamy już nowe pokolenie oficerów, podoficerów, którzy znają tylko operacje stabilizacyjne, warto więc wrócić do klasyki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.