Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec wojskowych delfinów?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 grudnia 2012

USA zamierzają zaprzestać tresowania zwierząt morskich do wykrywania min i walki z dywersją. Jednostki z delfinami i lwami morskimi mają zostać rozwiązane w 2017.

Lew morski w czasie treningowego poszukiwania obiektów pod wodą / Zdjęcie: US Navy Marine Mammal Program

Informacja o przewidywanym zakończeniu wykorzystywania zwierząt morskich do wykrywania min i walki z dywersją przez US Navy pojawiła się w listopadzie. Na fali intensywnego poszukiwania oszczędności budżetowych, Amerykańscy specjaliści ocenili, że tańsze będzie zastąpienie delfinów i lwów morskich systemami bezzałogowymi, których możliwości rosną z roku na rok. Proces zamiany ma rozpocząć się w 2017.

Zwierzęta morskie są w USA tresowane do celów wojskowych od ponad pół wieku. Według nieoficjalnych informacji, w jednostkach US Navy służy obecnie ponad 70 delfinów (24 do walki z minami, reszta do innych zadań) i 30 kalifornijskich lwów morskich. Główna baza ich jednostki znajduje się w San Diego. Roczne koszty utrzymania i treningu zwierząt wynoszą ok. 20 mln USD. Na ich rzecz pracują treserzy, weterynarze i specjaliści od transportu w specjalnych warunkach. Mają oni umożliwić dotarcie jednostki na miejsce akcji w czasie do 72 godzin. Media donoszą, że obecnie delfiny operują u wybrzeży Iranu, głównie w Cieśninie Ormuz.

Systemy, które mają zastąpić zwierzęta morskie dopiero powstają. Są wśród nich nawodne pojazdy bezzałogowe i urządzenia podwodne (Bezzałogowce przeciwko okrętom podwodnym, 2012-09-19), także rybokształtne (Robotuńczyk dla DHS, 2012-09-20). Według specjalistów, ich możliwości są znacznie większe niż zwierząt, m.in. dzięki mniejszym ograniczeniom związanym ze specyficznym środowiskiem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.