Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec wojskowych delfinów?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 grudnia 2012

USA zamierzają zaprzestać tresowania zwierząt morskich do wykrywania min i walki z dywersją. Jednostki z delfinami i lwami morskimi mają zostać rozwiązane w 2017.

Lew morski w czasie treningowego poszukiwania obiektów pod wodą / Zdjęcie: US Navy Marine Mammal Program

Informacja o przewidywanym zakończeniu wykorzystywania zwierząt morskich do wykrywania min i walki z dywersją przez US Navy pojawiła się w listopadzie. Na fali intensywnego poszukiwania oszczędności budżetowych, Amerykańscy specjaliści ocenili, że tańsze będzie zastąpienie delfinów i lwów morskich systemami bezzałogowymi, których możliwości rosną z roku na rok. Proces zamiany ma rozpocząć się w 2017.

Zwierzęta morskie są w USA tresowane do celów wojskowych od ponad pół wieku. Według nieoficjalnych informacji, w jednostkach US Navy służy obecnie ponad 70 delfinów (24 do walki z minami, reszta do innych zadań) i 30 kalifornijskich lwów morskich. Główna baza ich jednostki znajduje się w San Diego. Roczne koszty utrzymania i treningu zwierząt wynoszą ok. 20 mln USD. Na ich rzecz pracują treserzy, weterynarze i specjaliści od transportu w specjalnych warunkach. Mają oni umożliwić dotarcie jednostki na miejsce akcji w czasie do 72 godzin. Media donoszą, że obecnie delfiny operują u wybrzeży Iranu, głównie w Cieśninie Ormuz.

Systemy, które mają zastąpić zwierzęta morskie dopiero powstają. Są wśród nich nawodne pojazdy bezzałogowe i urządzenia podwodne (Bezzałogowce przeciwko okrętom podwodnym, 2012-09-19), także rybokształtne (Robotuńczyk dla DHS, 2012-09-20). Według specjalistów, ich możliwości są znacznie większe niż zwierząt, m.in. dzięki mniejszym ograniczeniom związanym ze specyficznym środowiskiem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra