Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Słaby indyjski eksport

Przemysł zbrojeniowy, 17 grudnia 2012

Indie wyeksportowały w ciągu ostatnich trzech lat broń i sprzęt wojskowy za kwotę jedynie 183 mln USD. Jest to mniej o 48 mln USD, niż w latach 2007-2009.

Jeden z indyjskich śmigłowców Cheetah. 3 takie maszyny sprzedano do Surinamu / Zdjęcie: Zdjęcie: Vikramaadityasumbria

W odpowiedzi na interpelację poselską, sekretarz stanu w ministerstwie obrony Indii, Jitendra Singh poinformował, że indyjski eksport sprzętu wojskowego w ostatnich trzech latach (2010-2012) wyniósł 9,97 mld INR (ok. 183 mln USD). Jest to o 48 mln USD mniej niż w poprzednich 3 latach. W 2009 minister obrony A.K. Anthony informował bowiem, że Indie wyeksportowały w 2007-2009 broń o wartości 12,6 mld INR (ok. 231 mln USD).

Według ministra Jitendra Singh, listę wywiezionych głównie do Afryki, Azji i Ameryki Płd. produktów otwierają śmigłowce z zakładów HAL i broń strzelecka oraz amunicja z Ordnance Factory Board (OFB).

7 lekkich śmigłowców HAL Dhruv sprzedano do Ekwadoru, 4 do Nepalu i 1 do Izraela. Po trzy HAL SA-316B Chetak i HAL SA-315B Cheetah do Namibii i Surinamu. Do Bangladeszu, Nepalu, Malezji i Sri Lance sprzedano amunicję, materiały wybuchowe oraz broń strzelecką.

Przedstawiona lista nie zawiera ostatnio podpisanej przez prywatną indyjską firmę PIPAVAV End Defence umowy na dostarczenie elementów inżynierii morskiej i czterech łodzi patrolowych do jednego z państw Afryki Zachodniej. Prawdopodobnie chodzi o Nigerię. Jeśli ten kontrakt dojdzie do skutku, będzie to najwyższa transakcja eksportowa Indii. Koszt tej umowy szacowany jest na równowartość ok. 460 mln USD.

Słabe wyniki eksportu kontrastują z ogromnym importem. Według oficjalnych danych, Indie sprowadzają ponad 70% uzbrojenia (łącznie z podzespołami). Choć od kilku lat władze deklarują chęć oparcia się w większym stopniu na rodzimej produkcji (Strategia dla indyjskiego przemysłu, 2011-01-17), nic się nie zmieniło. Zdaniem jednego z generałów w stanie spoczynku, gen. bryg. Mrinal Sumana udział importu wzrósł do 75% (Słabość indyjskiego eksportu, 2011-02-10).

Generał uważa, że winę za słabość rodzimego przemysłu ponoszą politycy, którzy przy imporcie uzbrojenia skupiają się na zapewnieniu zakładom zleceń kompensacyjnych, zamiast pozyskiwaniu nowoczesnych technologii. Doprowadza to do sytuacji, w której przedsiębiorstwa są usatysfakcjonowane produkcją drzwi samolotów pasażerskich, nie mają natomiast możliwości unowocześnienia swoich podstawowych produktów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.