Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Uzbrojenie z USA za 61 mld USD

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 26 grudnia 2012

Amerykańska agencja współpracy obronnej – DSCA poinformowała w 2012 Kongres o planowanej sprzedaży uzbrojenia za 60,75 mld USD. W ramach programu FMS mają ją kupić 24 kraje.

DSCA (Defense Security Cooperation Agency) to agencja Pentagonu zajmująca się przede wszystkim eksportem uzbrojenia. Zgodnie z prawem musi informować o każdej planowanej transakcji Kongres, który powinien ją zatwierdzić. Informacja nie oznacza więc jeszcze zawarcia kontraktu, ani nie podaje jego dokładnej wartości. Zwykle realne umowy podpisywane są na nieco mniejsze kwoty niż podaje DSCA. Co więcej, zdarza się, że do transakcji w ogóle nie dochodzi, szczególnie gdy zależy ona od rozstrzygnięcia przetargu w kraju potencjalnego kupca. Od zgłoszenia informacji do zawarcia kontraktu mija zwykle kilka miesięcy, ale może to być nawet kilka lat.

2012 okazał się rekordowy pod względem wartości transakcji przewidywanych do zawarcia przez DSCA. Pod względem wartości aż 63,6% uzbrojenia z USA – za 38,66 mld USD – miałoby na ich podstawie trafić na Bliski Wschód. Na drugim miejscu uplasował się obszar Azji i Pacyfiku – 31% (18,82 mld USD). Liderem pod względem wartości potencjalnych zamówień okazał się Katar – 23,15 mld USD. Daleko za nim znalazła się Japonia – 10,17 mld USD, Arabia Saudyjska – 8,24 mld USD, Korea Południowa – 5,01 mld USD i Kuwejt – 4,61 mld USD.

Na Europę wschodnią przypadło 647 mln USD w postaci dwóch transakcji planowanych jedynie z... Polską. 447 mln USD przypadły na uzbrojenie, części zamienne i obsługę myśliwców F-16 (447 mln USD na obsługę F-16?, 2012-02-06), a reszta na 9 systemów wspomagających lądowanie – Ground Controlled Approach (GCA, MON chce kupić GCA bez offsetu, 2012-07-16). Polskie MON realizuje kontrakty z USA bez przetargów i w praktyce bez offsetu, łamiąc lub omijając prawo. Nawet jeśli otrzymuje korzystniejsze oferty innych potencjalnych dostawców. W wypadku GCA oferta włoskiego Selex Sistemi Integrati (PAR 2090C) była – według nieoficjalnych informacji – dwukrotnie tańsza niż amerykańskiej ITT.

MON podsumowało współpracę z DSCA [cytat ze strony resortu] w dniach 6 - 8 listopada 2012 we Władysławowie. Inspektorat Uzbrojenia przeprowadził tam konferencję Security Assistance Management Review - SAMR , poświęconą przeglądowi umów realizowanych w programie Foreign Military Sales (FMS) na rzecz Polskich Sił Zbrojnych. Konferencji ze strony amerykańskiej przewodniczyła Pani Karen Garvey, Dyrektor Naczelny DSCA, natomiast ze strony polskiej płk Paweł Józefacki, koordynator ds. Zamówień i Obsługi Zagranicznej Inspektoratu Uzbrojenia. W spotkaniu tym wzięli udział przedstawiciele reprezentujący kluczowe komórki amerykańskie odpowiedzialne za realizację umów na rzecz strony polskiej,  przedstawiciele rodzajów sił zbrojnych oraz instytucji zaangażowanych w ich realizację. Honory Gospodarza pełnił kontradmirał Marian Ambroziak, dowódca 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Konferencja SAMR jest przeprowadzana średnio co 3 lata. Jej celem jest  podsumowanie realizacji programu FMS z wyznaczeniem zadań i wytycznych na przyszłość. [...]

To wszystko, czego można się dowiedzieć ze strony internetowej MON z informacji z 9 listopada 2012 zatytułowanej: ROZLICZENIE UMÓW FMS. Żadnych kwot, żadnych danych o umowach, tylko nazwiska oficjeli i ich funkcje z dużych liter, no i nieznana wcześniej formacja – Polskie Siły Zbrojne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.