Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Trzy pokładowe AW109

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 27 grudnia 2012

Voltaire Gazmin, filipiński minister obrony poinformował, że w ramach pilnej potrzeby operacyjnej zdecydowano się na zakup 3 śmigłowców pokładowych AgustaWestland AW109, za równowartość 32,5 mln USD.

AW109 nowozelandzkich wojsk lotniczych / Zdjęcie: MO Nowej Zelandii

W sierpniu br. filipiński resort obrony informował o planach zakupu 4 lekkich śmigłowców dla lotnictwa marynarki wojennej tego kraju (Śmigłowce ZOP dla Filipin, 2012-08-23). Miałyby one trafić na pokłady dwóch fregat typu Gregorio del Pilar oraz pary klasycznych fregat typu Maestrale, których zakup był wówczas negocjowany (Włoskie fregaty dla Filipin?, 2012-08-10).

Dzisiaj filipiński minister obrony poinformował jednak o zakupie 3 śmigłowców AW109 za równowartość 32,5 mln USD. Nie podano, czy wiąże się to z ograniczeniem planów dotyczących liczby dużych okrętów bojowych, czy chęci posiadania zapasowego wiropłata dla obu obecnie wykorzystywanych okrętów patrolowych.

Jasnym jest natomiast, że Manila zdecydowała się na zakup śmigłowców bez specjalistycznego wyposażenia do walki przeciw okrętom podwodnym, o czym świadczy cena i małe rozmiary maszyn. Ich podstawowym zadaniem będzie wykonywanie zadań obserwacyjnych, łącznikowych i, w ograniczonym zakresie, poszukiwawczo-ratowniczych.

Podpisana umowa ma na celu szybkie osiągnięcie możliwości skutecznego prowadzenia działań patrolowych w rejonie ławicy Scarborough oraz kilku wysp archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim, do których rości pretensje także ChRL. W dotychczasowych incydentach – nawet w czerwcu br., kiedy chiński kuter patrolowy staranował łódź rybacką i zabił 5 osób – Manila była w zasadzie bezradna, ograniczając się do protestów dyplomatycznych.

W tym celu w 2011 przyjęto do służby pierwszą z dwóch fregat typu Gregorio del Pilar. Niedawno dołączyła do niej druga jednostka. Wbrew oznaczeniu typu używanemu przez Filipińczyków, są to jedynie duże (wyporność 3200 t) okręty patrolowe uzbrojone wyłącznie w zestawy artyleryjskie. Wcześniej, przez nieco ponad 40 lat, służyły w US Coast Guard jako duże kutry typu Hamilton. Szybkie doposażenie ich w śmigłowce jest jednym z istotnych elementów zwiększenia ich potencjału operacyjnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.