Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zwolnienia w STX Finland?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 04 stycznia 2013

Kilkuset pracowników STX Finland może w najbliższym czasie stracić pracę. Wszystko z powodu przegranego przetargu na montaż trzeciego wycieczkowca typu Oasis. Zlecenie otrzymała partnerska stocznia STX France.

Groźba zwolnienia kilkuset spośród 2,2 tys. pracowników STX Finland (dawniej Aker Yards Oy) jest wynikiem przegranego w ostatnich dniach 2012 przetargu na montaż trzeciego wycieczkowca typu Oasis, przyszłego Sanctuary. Zamawiającym była norwesko-amerykańska Royal Caribbean International (RCI) z siedzibą w Miami na Florydzie. RCI oferuje ekskluzywne rejsy oceaniczne na ponad 270 trasach pomiędzy 72 państwami świata. Flota RCI składa się z łącznie 22 statków różnych typów.

Po trwających kilka miesięcy negocjacjach ostatecznie nie doszło do porozumienia pomiędzy RCI i STX Finland. Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy było twarde stanowisko władz Finlandii, które nie zgodziły się na udzielenie stoczni pożyczki wysokości 50 mln Euro. Kwota ta miała zabezpieczyć kontrahentowi środki finansowe niezbędne do rozpoczęcia montażu wycieczkowca.

Utrata zlecenia od RCI oznacza spore kłopoty finansowe dla STX Finland i to pomimo faktu, że Finowie są w trakcie realizacji 7 mniejszych zleceń. Wielu ekspertów ocenia, że obecna sytuacja może doprowadzić do zapaści krajowego przemysłu stoczniowego. To z kolei wiązałoby się z pogorszeniem i tak już nienajlepszej kondycji fińskiej gospodarki, która w 2. połowie zeszłego roku weszła w fazę recesji.

Przegrana STX Finland jest tym bardziej zaskakująca, że stocznia ta była w przeszłości odpowiedzialna za montaż i dostawę RCI dwóch wycieczkowców Oasis: Oasis of the Seas (2009) i Allure of the Seas (2010). Co więcej, fińskie przedsiębiorstwo dysponuje już bogatym doświadczeniem współpracy z RCI, sięgającym jeszcze połowy lat 1990. Finowie dostarczyli spółce z Miami łącznie 12 wycieczkowców.

Jeszcze większym zaskoczeniem okazał się fakt, że zlecenie na budowę Sanctuary otrzymała zlokalizowana w Saint-Nazaire stocznia STX France. Zakontraktowany statek ma zostać przekazany odbiorcy w połowie 2016. Umowa z RCI zawiera w sobie opcję na montaż 4. wycieczkowca tego typu.

Podobnie jak STX Finland, także i francuska stocznia należy do południowokoreańskiego holdingu stoczniowego STX Corporation. Poza montażem statków wycieczkowych specjalizuje się ona w konstrukcji różnych typów okrętów wojennych. Francuzi byli lub są odpowiedzialni m.in. za realizację prac stoczniowych przy budowie okrętów desantowych typu Mistral (Budowa rosyjskiego Mistrala, 2012-02-02, Stępka trzeciego Mistrala, 2010-01-21), marokańskich fregat typu Floréal oraz okrętów patrolowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.