Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irak zainteresowany śmigłowcami Bella

Lotnictwo wojskowe, 04 lutego 2013

Według przekazów mediów, Irak wyraża zainteresowanie zakupem amerykańskich śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper i wielozadaniowych UH-1Y.

W 1996 dowództwo USMC zainicjowało proces modernizacji swojej floty śmigłowców, pamiętających czasy wojny w Wietnamie. W wyniku tego zadecydowano o głębokiej przebudowie uderzeniowych AH-1W i wielozadaniowych UH-1N Twin Huey / Zdjęcie: Bell

Informację na ten temat podała agencja Reuters, powołująca się na anonimowe źródła z Pentagonie. Według jej relacji, Irak wyraża zainteresowanie nabyciem 24 szturmowych AH-1Z (Seryjna produkcja Viperów, 2010-12-02) dla wojsk lądowych tego państwa oraz 6-8 UH-1Y (UH-1Y gotowy do działań, 2008-08-18) dla marynarki wojennej. Irackie władze miały wystosować do Amerykanów odpowiednie zapytanie o wartość ewentualnego porozumienia oraz szczegóły dotyczące jego możliwej realizacji, w tym o terminarz dostaw. Warto przypomnieć, że Viper bierze udział w przetargu na śmigłowce uderzeniowe dla wojsk lądowych Korei Południowej (AH-1 dla Korei Południowej, 2012-09-26). W ostatnim czasie jego zakup rozważały też władze Bahrajnu.

Ewentualny zakup wspomnianych wiropłatów wpisywałby się w wyraźną w ostatnich latach tendencję dozbrajania irackiej armii w sprzęt produkcji amerykańskiej. Do najważniejszych przykładów tego typu działań należy m.in. wprowadzenie do służby czołgów podstawowych M1A1 Abrams (Ostatnie Abramsy dla Iraku, 2012-09-03) oraz nabycie myśliwców wielozadaniowych F-16Q (Irak kupuje kolejne F-16, 2012-10-19).

Nowe konstrukcje współdzielą ze sobą aż 84% podzespołów. Dotyczy to m.in. silników General Electric T700-GE-401C o maksymalnej mocy krótkotrwałej 1828 KM, belki ogonowej, wirników, architektury awionicznej, oprogramowania i systemów kontroli. Poza nazwami, łączy je niewiele z ich sławnymi protoplastami / Zdjęcie: US Navy

Informacja na temat zainteresowania Bagdadu wiropłatami Bella pojawia się kilka miesięcy po nagłośnieniu przez media planów zakupu przez Irak rosyjskich systemów bojowych o wartości 4,2 mld USD (Rosyjska broń dla Iraku za 4,2 mld USD, 2012-10-09). Co istotne, w skład pakietu nabywczego miały wchodzić też m.in. uderzeniowe Mi-28NE, dla których AH-1Z stanowić alternatywę, nie zaś uzupełnienie. Rosyjska transakcja została jednak zawieszona z powodu oskarżeń o korupcję. Status obu przedsięwzięć – rosyjskiego i amerykańskiego – nie jest jasny (Irak renegocjuje umowę z Rosją, 2012-11-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.