Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Samochody za wycofanie z Afganistanu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 15 lutego 2013

Brytyjski resort obrony poinformował wczoraj o przekazaniu Uzbekistanowi ciężarówek i samochodowych części zamiennych o wartości 450 tys. GBP. Jest to opłata za tranzyt przez ten kraj brytyjskiego wyposażenia wojskowego wycofywanego z Afganistanu.

Leyland DAF T244 to pojazdy o ładowności 4,2 t. Ciężarówki tego typu były dostarczane brytyjskim siłom zbrojnym w pierwszej połowie lat 1990. W 2005 zapadła decyzja o ich zastąpieniu przez 6-tonowe MAN XH60 / Zdjęcie: military-today.com

Donacja składa się z 50 ciężarówek Leyland DAF T244 – każda o wartości 7 tys. GBP – oraz części zamiennych do samochodów terenowych Land Rover, o łącznej wartości ok. 100 tys. GBP. W oficjalnym oświadczeniu resortu obrony wskazano, że przekazanie tego sprzętu ma doprowadzić do promocji regionalnego bezpieczeństwa i stabilności. W istocie jednak, jak przyznano, jest to forma zapłaty za przyszły tranzyt kolejowy przez Uzbekistan niebojowego wyposażenia wojskowego oraz przeloty nieuzbrojonych żołnierzy na pokładach samolotów transportowych w przestrzeni powietrznej tego kraju.

Poprzednie informacje na temat opłat za tranzyt wskazywały, że Taszkient był zainteresowany głównie pojazdami opancerzonymi, indywidualnymi osłonami balistycznymi, urządzeniami noktowizyjnymi oraz czujnikami ruchu i kamerami termowizyjnymi, które miałyby wzmocnić granicę z Afganistanem. UE nałożyła jednak na Uzbekistan W 2009 czteroletni zakaz sprzedaży broni za nieprzestrzeganie praw człowieka i brutalne tłumienie demonstracji przez autorytarne władze tego kraju (Uzbrojenie za bezpieczny przejazd, 2013-02-08).

Brytyjczycy zamierzają w ciągu najbliższych dwóch lat wycofać z Afganistanu 2500 pojazdów oraz 6500 kontenerów ze sprzętem o łącznej wartości 4,5 mld GBP. Kolejne 4500 kontenerów zostanie zniszczone, porzucone lub przekazane afgańskim siłom bezpieczeństwa. Większość sprzętu zostanie jednak ewakuowana drogowymi trasami południowymi, przez terytorium Pakistanu.

Brytyjski kontyngent w Afganistanie pod koniec ub.r. liczył ok. 9500 żołnierzy. Do końca 2013 powinien on zmniejszyć się do ok. 5200 żołnierzy (Szybkie wycofywanie Brytyjczyków z Afganistanu, 2012-12-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra