Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Samochody za wycofanie z Afganistanu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 15 lutego 2013

Brytyjski resort obrony poinformował wczoraj o przekazaniu Uzbekistanowi ciężarówek i samochodowych części zamiennych o wartości 450 tys. GBP. Jest to opłata za tranzyt przez ten kraj brytyjskiego wyposażenia wojskowego wycofywanego z Afganistanu.

Leyland DAF T244 to pojazdy o ładowności 4,2 t. Ciężarówki tego typu były dostarczane brytyjskim siłom zbrojnym w pierwszej połowie lat 1990. W 2005 zapadła decyzja o ich zastąpieniu przez 6-tonowe MAN XH60 / Zdjęcie: military-today.com

Donacja składa się z 50 ciężarówek Leyland DAF T244 – każda o wartości 7 tys. GBP – oraz części zamiennych do samochodów terenowych Land Rover, o łącznej wartości ok. 100 tys. GBP. W oficjalnym oświadczeniu resortu obrony wskazano, że przekazanie tego sprzętu ma doprowadzić do promocji regionalnego bezpieczeństwa i stabilności. W istocie jednak, jak przyznano, jest to forma zapłaty za przyszły tranzyt kolejowy przez Uzbekistan niebojowego wyposażenia wojskowego oraz przeloty nieuzbrojonych żołnierzy na pokładach samolotów transportowych w przestrzeni powietrznej tego kraju.

Poprzednie informacje na temat opłat za tranzyt wskazywały, że Taszkient był zainteresowany głównie pojazdami opancerzonymi, indywidualnymi osłonami balistycznymi, urządzeniami noktowizyjnymi oraz czujnikami ruchu i kamerami termowizyjnymi, które miałyby wzmocnić granicę z Afganistanem. UE nałożyła jednak na Uzbekistan W 2009 czteroletni zakaz sprzedaży broni za nieprzestrzeganie praw człowieka i brutalne tłumienie demonstracji przez autorytarne władze tego kraju (Uzbrojenie za bezpieczny przejazd, 2013-02-08).

Brytyjczycy zamierzają w ciągu najbliższych dwóch lat wycofać z Afganistanu 2500 pojazdów oraz 6500 kontenerów ze sprzętem o łącznej wartości 4,5 mld GBP. Kolejne 4500 kontenerów zostanie zniszczone, porzucone lub przekazane afgańskim siłom bezpieczeństwa. Większość sprzętu zostanie jednak ewakuowana drogowymi trasami południowymi, przez terytorium Pakistanu.

Brytyjski kontyngent w Afganistanie pod koniec ub.r. liczył ok. 9500 żołnierzy. Do końca 2013 powinien on zmniejszyć się do ok. 5200 żołnierzy (Szybkie wycofywanie Brytyjczyków z Afganistanu, 2012-12-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.