Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nie ma zakopanych Spitfire`ów?

Lotnictwo cywilne, 19 lutego 2013

Białoruski producent gier komputerowych, Wargaming wycofał się z poszukiwań rzekomo zakopanych na terenie Mjanma (Birmy) 20 myśliwców Spitfire Mk XIV, które miały trafić do ulokowanych tam baz RAF w ostatnim okresie II wojny światowej.

Vickers-Supermarine Spitfire Mk XIV 414. eskadry kanadyjskich wojsk lotniczych na jednym z niemieckich lotnisk w kwietniu 1945

Białoruska spółka była głównym sponsorem poszukiwań brytyjskich myśliwców, które miały trafić w skrzyniach do obecnego Mjanma w ostatnich tygodniach II wojny światowej. Inicjatorem przedsięwzięcia był brytyjski farmer i miłośnik lotnictwa, David Cundall. Twierdzi on, że samoloty nie zostały zmontowane, a ze względu na koszty ewentualnego transportu, dowództwo RAF zdecydowało o zakopaniu skrzyń, w których mogło znajdować się nawet 20 Spitfire`ów. W kwietniu ub.r. ogłosił, że jego ekipie udało się zlokalizować dawną bazę lotniczą, a zdjęcia rentgenowskie wskazały miejsce zakopania skrzyń (Odnaleziono eskadrę Spitfire`ów, 2012-04-26).

Część specjalistów powątpiewała w prawdziwość tych deklaracji, jednak wartość ewentualnego znaleziska – oryginalne myśliwce osiągają cenę rzędu 2 mln USD (Spitfire Mk XVI za 1,9 mln USD, 2008-09-15, Spitfire sprzedany za 1,74 mln GBP, 2009-04-22) – oraz możliwość przywrócenia do lotu maszyn w produkcyjnej konfiguracji, spowodowały, że w przedsięwzięcie zaangażował się pośrednio sam premier brytyjskiego rządu, David Cameron.

Niestety, oświadczenie białoruskiej spółki rozwiewa nadzieje na odnalezienie samolotów. Przedstawiciele Wargaming stwierdzili bowiem, że dotychczasowe poszukiwania oraz zachowana dokumentacja wskazują na obalenie tez Davida Cundalla. W wydanym oświadczeniu napisali, że do ówczesnej Birmy wysłano 37 skrzyń z samolotami, jednak żadna z nich nie zawierała myśliwców. Po drugie, panująca wtedy deszczowa pogoda uniemożliwiała zakopanie skrzyń. Wreszcie, dane archiwalne wskazują, że przewożone samoloty stały się przedmiotem reeksportu.

Pomysłodawca poszukiwań stwierdził, że nadal jest przekonany do swoich racji, w czym wspierają go lokalni partnerzy, spółka Htoo Htoo Zaw i emerytowany profesor geologii. Ten ostatni poinformował o kontynuowaniu prac na jednym ze stanowisk badawczych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.