Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

12 zestawów FlyEye dla WP

Lotnictwo wojskowe, 22 lutego 2013

Przedstawiciele ożarowskiej WB Electronics poinformowali, że w ubiegły piątek MON zamówił 12 zestawów bsl FlyEye. Odbiorą je jednostki artylerii, Wojsk Specjalnych oraz Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego z Mirosławca.

FlyEye jest stosunkowo niewielkim (rozpiętość 3,9 m, masa 11 kg) bsl startującym z ręki. Przenosi głowicę optoelektroniczną z kamerami dzienną i pracującą w podczerwieni. Obsługuje go dwóch operatorów, a transport odbywa się w dwóch plecakach. Choć jego napęd stanowi silnik elektryczny – co zapewnia dużą skrytość działania – może pozostawać w powietrzu od 2 do 4 h. Dzięki dużej doskonałości aerodynamicznej część lotu odbywa jak szybowiec, przy wyłączonym układzie napędowym / Zdjęcie: WB Electronics

Część z 12 zestawów trafi do jednostek artylerii. Obecnie donośność zarówno samobieżnych armatohaubic Krab, jak i wyrzutni WR-40 Langusta znacznie przekracza zasięg nowoczesnych, naziemnych środków rozpoznania (radarów pola walki i głowic optoelektronicznych). Zakup bezzałogowych aparatów latających jest więc konieczny dla pełnego wykorzystania potencjału najnowszych systemów artyleryjskich WP. W kontrakcie nie zawarto jednak wymogu zintegrowania FlyEye z systemami dowodzenia artylerią, co prawdopodobnie zostanie sformalizowane innymi umowami.

Część samolotów trafi do Wojsk Specjalnych oraz Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego z Mirosławca. Można się spodziewać – choć nie ma na to żadnego oficjalnego potwierdzenia – że zostaną wykorzystane w ostatniej fazie działań PKW Afganistan. Zestawy FlyEye dla obu rodzajów wojsk różnią się między sobą. Standardowy składa się z 3 samolotów, co wskazuje, że cały kontrakt obejmie ok. 30-40 maszyn.

Umowa przewiduje, że WB Electronics przeprowadzi szkolenia dla operatorów, a także mechaników – wojsko zdecydowało się samodzielnie realizować obsługi na poziomie OT-1. Wszystkie zestawy powinny zostać dostarczone do końca br.

Zakup FlyEye miał być pierwotnie zrealizowany w 2012. Jest jednocześnie drugim w historii. Pierwszy zrealizowały w 2010 Wojska Specjalne, kupując dwa zestawy (prawdopodobnie 6 samolotów), za kwotę szacowaną wówczas na 5-6 mln zł.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.