Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IDEX: Dinozaur z ZEA

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 lutego 2013

Na wystawie IDEX Jobaria Defense Systems zaprezentował artyleryjski system rakietowy Multiple Cradle Launcher. W skład zestawu wchodzi ciągnik siodłowy z naczepą, na której zamocowano wieloprowadnicowe wyrzutnie 122-mm pocisków niekierowanych.

Rakietowy zestaw artyleryjski JDS MCL składa się z ciągnika Oshkosh 6x6 HET i 10-kołowej naczepy siodłowej z czterema rakietowymi systemami artyleryjskimi, mieszczącymi trzy bloki 20-prowadnicowych wyrzutni 122-mm pocisków rakietowych

Stworzony przez Jobaria Defense Systems (JDS) samobieżny, rakietowy zestaw artyleryjski Multiple Cradle Launcher (MCL) został zaprojektowany zgodnie z założeniami sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Arabscy planiści wojskowi chcieli zastąpić dotychczasową baterię artylerii rakietowej, obsługiwaną przez 40 żołnierzy i normalnie używającej 6 pojazdów (czterech wyrzutni i dwóch wozów amunicyjnych), tylko dwoma – wyrzutnią i platformą amunicyjną.

Na początku lutego 2013 Tawazun Holding wykupił 60% udziałów spółki Al Jaber Land System (AJLS), należącej do Al Jaber Group (AJG) z Abu Zabi. Obydwa podmioty stworzyły na bazie AJLS nowe przedsiębiorstwo Jobaria Defense Systems (JDS), w którym 40% należy do AJG, a reszta do Tawazun (Jobaria to nazwa dużego dinozaura z rodziny zauropodów).

Platforma artyleryjska stabilizowana na 10 podporach gotowa do akcji. System może łącznie wystrzelić bez przeładowania 240 rakiet, co pozwala na rażenie obszaru 4 kilometrów kwadratowych

Warto dodać, że jest to już kolejne takie porozumienie między liderami przemysłu zbrojeniowego w ZEA. W listopadzie 2007 Rheinmetall Waffe Munition podpisał z AJG i Tawazun Holding umowę joint venture na budowę nowego zakładu produkującego amunicję w ZEA, nazwanego Burkan Munition Systems (BMS). Najpierw rozpoczęto w nim wytwarzanie uzbrojenia lotniczego, a od grudnia 2010 ruszyły także dostawy pierwszych lądowych i morskich pocisków artyleryjskich. Pełną zdolność produkcyjną BMS ma osiągnąć w 2014. Jednocześnie w marcu 2012 Tawazun zdecydował się wykupić niemieckie udziały w nowym zakładzie, aby w pełni stał się własnością ZEA.

W skład zestawu MCL wchodzi obok pojazdu-wyrzutni również wóz artyleryjski, transportujący zapas 12 bloków z 240 rakietami kalibru 122 mm, dwa żurawie do szybkiego przeładowania i zapasowy agregat prądotwórczy. Czas przywrócenia gotowości bojowej wynosi ok. 30 minut

Rakietowy zestaw artyleryjski Multiple Cradle Launcher (MCL) składa się z ciągnika Oshkosh Defense 6x6 HET (Heavy Equipment Transporter) z opracowaną w ZEA opancerzoną (na poziomie 2 STANAG 4569), klimatyzowaną kabiną załogi, chroniącej przed bronią masowego rażenia oraz – będącej głównym elementem – 10-kołowej naczepy siodłowej z czterema rakietowymi systemami artyleryjskimi. Każdy z nich składa się z sterowanego z kabiny łoża oraz kołyski, mieszczących trzy bloki 20-prowadnicowych wyrzutni 122-mm pocisków rakietowych. Łącznie system może wystrzelić bez przeładowania 240 rakiet, co pozwala na rażenie obszaru 2x2 km.

MCL przystosowany jest do wystrzeliwania tureckich 122-mm niekierowanych pocisków rakietowych Roketsan TR-122 z głowicami burzącymi z zapalnikiem uderzeniowym lub TRB-122 z głowicami odłamkowymi w postaci prefragmentowanych odłamków z zapalnikiem zbliżeniowym, produkowanych na licencji w ZEA przez Burkan Munition Systems. Minimalny zasięg prowadzenia ognia zestawu MCL to 16 km, maksymalny 37-40 km.

JDS planuje stworzenie MCL wyposażonego w cztery rakietowe systemy artyleryjskie mieszczące po dwa bloki po dwie wyrzutnie 300-mm pocisków rakietowych TR-300

Zestaw MCL obsługiwany jest przez 3-osobową załogę składającą się z dowódcy, żołnierza odpowiedzialnego za topogeodezję i kierowcy. Wewnątrz znajduje się skomputeryzowany system kierowania ogniem, jak też dwa układy nawigacyjne: bezwładnościowy i satelitarny. Dodatkowo każdy z czterech rakietowych systemów artyleryjskich ma swój własny, niezależny układ nawigacji bezwładnościowej. Dowódca może wybrać do odpalenia pocisków rakietowych jeden lub więcej bloków wyrzutni, w zależności od rodzaju celu. MCL może działać jako pojedynczy zestaw w trybie autonomicznym lub być wpięty w system kierowania ogniem wyższego poziomu.

Przed oddaniem salwy MCL jest automatycznie poziomowany za pomocą 10 stabilizatorów, sterowanych z przedziału załogowego. Zestaw jest zasilany z niezależnego od silnika ciężarówki agregatu prądotwórczego. Po wystrzeleniu rakiet, MCL powinien przemieścić się na nowe stanowisko, gdzie będzie załadowany przez towarzyszący mu, bardzo podobny w kształcie dedykowany wóz amunicyjny wyposażony w dwa żurawie, bloki wyrzutni oraz zapasowy agregat prądotwórczy, który może natychmiast zastąpić uszkodzone elementy. Całkowite uzupełnienie zapasu amunicji zajmuje około 30 minut.

Obok zestawu MCL Jobaria Defense Systems oferuje także lżejsze zestawy artyleryjskie kalibru 107 i 122 mm, montowane na różnego rodzaju podwoziach Oshkosh Defense. Rakiety 107 mm ładowane są do 24-prowadnicowych wyrzutni / Zdjęcia: mp.net

W przyszłości planowane jest także stworzenie MCL wyposażonego w cztery rakietowe systemy artyleryjskie mieszczące po dwa bloki po dwie wyrzutnie 300-mm pocisków rakietowych (łącznie 16 rakiet gotowych do natychmiastowego wystrzelenia). Również i w tym przypadku Jobaria Defence Systems i Burkan Munition Systems zamierzają współpracować z tureckim Roketsanem, rozwijającym 300-mm pociski TR-300 (Yalitimli).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.