Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

V Dni Przemysłu - konsolidacja i eksport

Przemysł zbrojeniowy, 19 marca 2013

Dzisiaj w Centrum Konferencyjnym MON odbyła się zorganizowana przez Departament Polityki Zbrojeniowej MON V Konferencja Dni Przemysłu 2013. Głównym tematem była współpraca polskiego przemysłu obronnego z wojskiem, w obliczu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Konferencja tradycyjnie cieszyła się dużym zainteresowaniem przedstawicieli przemysłu. Spotkanie prowadził gen. dyw. pil. Leszek Cwojdziński dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON

Konferencję rozpoczął gospodarz konferencji, podsekretarz stanu ds. uzbrojenia i modernizacji w MON, Waldemar Skrzypczak. Zwracając się do jej uczestników, powiedział: interesy Sił Zbrojnych RP i polskiego przemysłu obronnego wzajemnie się przenikają, a siła armii jest pochodną kondycji przemysłu i odwrotnie. Minister podkreślił że konferencja jest jednym z wielu organizowanych przez resort obrony przedsięwzięć, które mają poprawić komunikację pomiędzy przemysłem a siłami zbrojnymi. Ich celem jest trafna identyfikacja pożądanych obszarów współpracy i nawiązanie takich form współpracy, które będą stymulowały przemysł do rozwoju wyposażenia wojskowego w pożądanym przez Siły Zbrojne RP kierunku i zakresie.

Odpowiedzialny za zakupy wojskowe i przedsięwzięcia modernizacyjne, wiceminister Waldemar Skrzypczak zaznaczył, że wojsko chce dysponować najnowszymi technologiami – rodzimymi i pozyskanymi od partnerów zagranicznych. Zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie wybrany partner przemysłowy w programie odtworzenia w Polsce produkcji silników dużej mocy, z przeznaczeniem dla całej palety ciężkich pojazdów, od ciężarówek po czołgi podstawowe. Licencyjną produkcją silników mają zająć się WZM w Poznaniu / Zdjęcia: Zdzisław Zieliński

Minister poinformował, że w końcowej fazie są prace nad nową decyzją ministra obrony narodowej, która zwiększy efektywność pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Jedną ze zmian ma być nadanie podsekretarzowi stanu ds. uzbrojenia i modernizacji uprawnień do samodzielnego podejmowaniu decyzji przy zamówieniach o wartości do 100 mln zł. Uproszczeniu ulegną także procedury związane z wydatkowaniem środków budżetowych. Wiceminister podkreślił, że MON zamierza przeznaczyć 60-70% środków na zakupy w polskim przemyśle zbrojeniowym. Musi on być jednak nowoczesny i konkurencyjny cenowo. Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego efektu są powoływane obecnie konsorcja produktowe.

Szef Sztabu Generalnego WP, generał Mieczysław Cieniuch powiedział natomiast, że program modernizacji technicznej SZ RP w latach 2013-2022, może być dla polskiego przemysłu obronnego gwarantem nie tylko przetrwania, ale również jego dynamicznego rozwoju. Aby tak się stało współpraca pomiędzy siłami zbrojnymi i przemysłem powinna być oparta na terminowości i jakości świadczonych usług, innowacyjności produktów i utrzymywania możliwości serwisowych przez cały cykl eksploatacji produktu.

Szef Sztabu Generalnego poinformował, że wojsko chce kupić dodatkowe transportery Rosomak – ma ich być łącznie 877 – w różnych wersjach, w tym ze 120-mm moździerzami RAK, 120 armatohaubic Krab i 60 samobieżnych wyrzutni rakietowych Homar. Oprócz 70 śmigłowców wielozadaniowych do 2022 przewidywany jest zakup 30 śmigłowców uderzeniowych. MON planuje również zakup 3 okrętów podwodnych, 6 okrętów obrony wybrzeża i patrolowych, a także bsl różnych klas.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.