Reklama
Reklama

Przyspieszenie testów X-59

Zespół NASA, znajdujący się bazie US Air Force  Edwards w Kalifornii, odpowiedzialny za próby w locie cichego naddźwiękowego samolotu X-59 Quesst, zwiększył ich tempo i po raz pierwszy w historii wykonał dwa loty w ciągu jednego dnia.

 

X-59 przelatuje nad pustynią Mojave podczas drugiego lotu wykonanego 30 kwietnia 2026 / Zdjęcie: NASA – Carla Thomas

Były one oddzielone krótką przerwą po pierwszym locie, służącą uzupełnieniu paliwa i przygotowaniu się do drugiego lotu.

Wydarzenie to miało miejsce 30 kwietnia 2026. Podczas wykonanych wówczas 11. i 12. lotu X-59 wykonał wiele zadań testowych na wysokościach od 3700 m do 13 000 m, rozwijając prędkość Ma0,8-0,95.

Zwiększone tempo pozwala zespołom zebrać więcej danych w krótszym czasie, co przyczynia się szybkiego i efektywnego wykonania najważniejszych zadań testowych, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa.

Do końca 2026 NASA zamierza zakończyć dwa pierwsze etapy projektu Quesst – zbadanie reakcji struktury płatowca na obciążenia cieplne spowodowane dużą prędkością lotu i sprawdzenie poziomu hałasu emitowanego przez zespół napędowy X-59. 

 

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.