Nowości WZŁ nr 1

Wojskowe Zakłady Łączności nr 1, tradycyjnie już goszczące na MSPO przedstawiają swoje najnowsze propozycje dla wojska.

To mały zintegrowany terminal łączności satelitarnej. Pozwala na nawiązanie w sposób automatyczny połączenia zarówno z wojskowymi, jak i komercyjnymi satelitami komunikacyjnymi. Dzięki małym wymiarom może być przenoszony przez jednego żołnierza / Zdjęcia: WZŁ nr 1

W dobie coraz większego nasycania środków bojowych systemami elektronicznymi wielokanałowa łączność staje się jednym z filarów skutecznego zarządzania polem walki. Zarówno doświadczenia kontyngentów wojskowych w Iraku i w Afganistanie, jak i wnioski płynące z toczących się obecnie konfliktów, wyraźnie skazują, że czynnikiem kluczowym dla skutecznego prowadzenia działań bojowych jest sprawna wymiana danych.

Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 są obecnie jednym z głównych integratorów i producentów systemów łączności satelitarnej na potrzeby Sił Zbrojnych. W minionych latach zegrzyńska spółka dostarczała do MON Przenośno-Przewoźne Terminale Satelitarne (PPTS).

Prace nad ulepszeniem tej konstrukcji zaowocowały stworzeniem nowego rozwiązania: Średniego Terminala Satelitarnego (STS). STS to nowoczesny zestaw wyposażony w lekką antenę o średnicy 2,4 m, która może pracować wykorzystując różne pasma satelitarne (C, X, Ku i Ka). W pełni kompletny terminal mieści się w trzech skrzyniach, które z łatwością mogą być transportowane przez dwuosobową załogę. Pełne rozwinięcie terminala przez dwóch przeszkolonych specjalistów zajmuje ok. 15 minut.

Jednym z najnowszych produktów rozwijanych przez WZŁ nr 1 jest Mobilny Węzeł Łączności. Pozwala integrować oraz dowiązywać do istniejącej sieci szkieletowej różnych systemów łączności. Produkt został zgłoszony do nagrody Defender / Zdjęcia: WZŁ nr 1

Innym rodzajem terminala oferowanego armii jest Manpack. To niewielki zestaw satelitarny, który może być transportowany i uruchamiany przez jednego żołnierza. Urządzenie wyposażone jest w antenę o średnicy 1 m z możliwością zmniejszenia apertury do 0,65 m poprzez wymianę paneli czaszy. Wyposażenie Manpacka pozwala na automatyczne wyszukiwanie wybranego satelity. Możliwa jest praca w paśmie X, Ku i Ka.

Kolejnym nowym produktem w ofercie Spółki jest Mikro VSAT. Jest to terminal satelitarny w formie walizki o wzmocnionej obudowie. Instalacja terminala jest porównywalna z uruchomieniem zestawu typu BGAN (Broadband Global Area Network). Jednocześnie Mikro VSAT pozwala na uzyskanie znacznie większych prędkości transmisji z wykorzystaniem zarówno komercyjnych jak i wojskowych satelitów w pasmach X i Ka. Mikro VSAT jest wykorzystywany m.in. w globalnej sieci satelitarnej Inmsarsat Global Xpress.

W WZŁ nr 1 S.A. prowadzone są obecnie intensywne prace badawczo-rozwojowe mające na celu pozyskanie własnych, autorskich, technologii. Owocem tych prac jest m.in. Mobilny Węzeł Łączności (MWŁ). MWŁ to system bazujący na pojeździe średniej wielkości , integrującym wiele sieci łączności działających zarówno w ruchu jak i podczas postoju postoju. Takie rozwiązanie ma gwarantować utrzymywanie komunikacji na różnych szczeblach dowodzenia. MWŁ integruje środki łączności satelitarnej do działania podczas postoju – SOTP i w ruchu – SOTM oraz systemy łączności radioliniowej i radiowej. Dzięki automatyzacji rozwinięcia środków łączności, zapewnia szybkie i łatwe dowiązanie stanowisk dowodzenia do istniejącej sieci szkieletowej.

Mobilny Węzeł Łączności został zgłoszony do nagrody Defender w kategorii Grupa Sprzetu Dowodzenia I Rozpoznania.

Udostepnij

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.