Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holandia wyda 1,5 mld EUR na amunicję

Transakcje, Logistyka, 21 kwietnia 2023

MO Holandii zamierza zamawiać w najbliższych latach amunicję o wartości ponad 1,5 mld EUR (6,91 mld PLN). Zakupy mają obejmować szeroki zakres amunicji, od amunicji do broni ręcznej, po lotniczą amunicję precyzyjną. O planach poinformował Sekretarz obrony Christophe van der Maat.

Wśród planowanych zakupów ma się znaleźć amunicja do broni strzeleckiej, w tym pistoletowa i karabinowa / Zdjęcie: MO Holandii

Uzupełnienie i rozbudowa zapasów amunicji ma być jednym z głównych zadań holenderskiego resortu obrony. W ub. r. w trybie przyspieszonym złożono zamówienia na amunicję o wartości ok. 500 mln EUR. Nowy plan inwestycyjny na lata 2025-2031 zakłada zaś kontynuację tych zakupów. Warto dodać, że mowa o typach amunicji, które są już używane przez Nederlandse krijgsmacht (siły zbrojne).

Nie wskazano konkretnych typów amunicji jakie mają być zamawiane. MO Holandii podało jedynie ogólnie, że będzie to amunicja przeciwlotnicza dla naziemnych systemów OPL krótkiego i średniego zasięgu (w tym Patriotów), amunicja przeciwlotnicza dla fregat i okrętów desantowych. Planuje się zakupy rakietowej amunicji precyzyjnej i amunicji do działek dla śmigłowców szturmowych AH-64 Apache, dodatkowych bomb precyzyjnych i pocisków powietrze-powietrze dla samolotów wielozadaniowych F-35.

Zamawiana ma być także amunicja przeciwpancerna dla jednostek wojsk lądowych i korpusu piechoty morskiej, amunicja do broni strzeleckiej i granaty ręczne, a także ładunki wybuchowe i amunicja ograniczająca mobilność przeciwnika (prawdopodobnie miny). Do uzbrojenia armat morskich fregat mają zaś zostać wdrożone nowe pociski artyleryjskie. Ostatnim z wymienionych typów amunicji ma być wyposażenie systemów samoobrony. Holendrzy chcą zamawiać dla pojazdów opancerzonych, okrętów i statków powietrznych multispektralne granaty maskujące, flary i dipole.

Rozbudowa zapasów amunicji będzie wymagać zwiększonej powierzchni magazynowej. Powinna ona zapewniać bezpieczne składowanie w klimatyzowanych bunkrach. Resort obrony rozważa przywrócenie do użytku dawnej infrastruktury, w której składowano amunicję w przeszłości. Za sensem jej przywróceniea stoi wystarczająca przestrzeń i posiadanie niezbędnych pozwoleń.

Zwiększanie zapasów amunicji wiąże się z ich uszczupleniem w czasie wspierania Ukrainy, a także wymaganą zdolnością Nederlandse krijgsmacht do rozmieszczania wojsk w ramach zwiększania bezpieczeństwa Holandii i sojuszników. Zaplanowana kwota ma jednak pozostawać niewystarczająca do pełnego uzupełnienia stanów amunicji do wymogów NATO (Holendrzy stawiają na broń dalekiego zasięgu, 2023-04-04, NATO zamawia niemiecką 35-mm amunicję, 2022-06-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.