Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Okolicznościowe malowanie C-295M

Historia, Ludzie, Lotnictwo wojskowe, 09 sierpnia 2023

W sierpniu br., w związku z obchodzoną w tym roku 90. rocznicą samotnego przelotu patrona 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk, na należącym do tej jednostki samolocie CASA C-295M z nr takt. 017 naniesione zostało okolicznościowe malowanie.

Okolicznościowe malowanie samolotu CASA C-295M z nr takt. 017 zrealizowano w hangarze 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach między 3 a 6 sierpnia br., w ciągu 108 rbh, zużywając na nie 8 l farby. Samolot w okolicznościowym malowaniu ma zostać po raz pierwszy zaprezentowany publicznie w powietrzu podczas defilady z okazji święta Wojska Polskiego / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Pomysł jego stworzenia narodził się podczas przygotowań do obchodów rocznicy przelotu Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk, zorganizowanych przez 8. Krakowską Bazę Lotnictwa Transportowego i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Zadanie stworzenia malowania dowódca jednostki płk pil. Sławomir Byliniak zlecił inżynierowi, który miał już doświadczenie w tego typu zadaniach, zdobyte w 2007 podczas malowania pierwszego samolotu 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego (obecnie 8. BLTr.), który otrzymał okolicznościowe barwy, jakim był An-2TD Wiedeńczyk.

Projekt okolicznościowego malowania, przedstawiającego portret płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego naniesiony po obu stronach usterzenia pionowego, wykonał w maju br. Robert Gretzinger. Aby wizerunek był trwalszy, zdecydowano, że zostanie on wykonany nie w formie prostszej do wydrukowania naklejki, ale malowidła.

Malowanie zrealizowano w hangarze 8. BLTr. w Balicach między 3 a 6 sierpnia br. i w ciągu 108 roboczogodzin zużyto na nie 8 l farby. Jego wykonawcą, i po części twórcą projektu, był Robert Firszt, któremu pomagał cały personel Grupy Obsługi Technicznej.

Prace te poprzedziły wielotygodniowe przygotowania logistyczne, polegające na pozyskaniu farby zgodnej z dokumentacją producenta samolotu, wykonaniu szablonów i zgromadzeniu odpowiedniego sprzętu do malowania. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej i przy dużym zaangażowaniu żołnierzy Grupy Obsługi Technicznej.

C-295M w okolicznościowym malowaniu ma zostać po raz pierwszy zaprezentowana publicznie w powietrzu 15 sierpnia br. podczas defilady z okazji święta Wojska Polskiego w Warszawie, a na ziemi będzie można go zobaczyć podczas Air Show w Radomiu, który ma odbyć się pod patronatem płk pil. Stanisława Skarżyńskiego. 

Jeszcze w tym miesiącu kolejny C-295M ma otrzymać okolicznościowe malowanie, tym razem z motywem smoka, nawiązujące do godła jednostki i jednego z symboli Krakowa. W przyszłym roku, kiedy to przypadać będzie 90. rocznica zwycięstwa Jerzego Bajana i Gustawa Pokrzywki w Challenge’u 1934, specjalne malowanie ma otrzymać PZL M-28B/PT GC.

Swój rekordowy przelot Stanisław Skarżyński wykonał na specjalnie zmodyfikowanym samolocie RWD 5bis w 1933. Start z Saint Louis w Senegalu do Maceió w Brazylii nastąpił 7 maja o 23:00. Przelot trwał 20 h 30 min, z czego 17 h 15 min nad oceanem. W ten sposób – wynikiem 3582 km – pilot ustanowił międzynarodowy rekord odległości w klasie C kategorii II samolotów turystycznych, o masie własnej do 450 kg. Okolicznościowe malowanie C-295M z 8. BLTr. ma nie tylko przypominać o tym wydarzeniu, ale i promować chlubną historię polskiego lotnictwa.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda




Galeria



Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.