Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Szczepan Twardoch

Firma STI International Inc. swoje początki wywodzi z lat 1980., kiedy Virgil P. Tripp zajął się produkcją wyczynowych części do pistoletów 1911 i budową broni do IPSC. Stworzona przez niego Tripp Research Inc. większość elementów sprzedawała firmie McCormicka, wybitnego strzelca sportowego. Już wtedy Tripp wyspecjalizował się w produkcji części pistoletowych metodą obróbki eletroerozyjnej (EDM, Electrical Discharge Machining) m.in. kurków i zaczepów kurkowych.

Pistolet STI Edge /Zdjęcie: Bartosz Szymonik

W 1991 do Trippa dołączył Sandy L. Strayer, specjalista od komputerowego wspomagania projektowania CAD. Obaj panowie opracowali w 1992 dwurzędowy, polimerowy szkielet do pistoletów 1911, na który 25 maja 1994 przyznano im 14-letni patent numer 943 610. Warto zauważyć, że w tym roku kończy się ochrona patentowa tego rozwiązania. W czerwcu 1994 Strayer opuścił firmę Trippa i razem z Michaelem Voigtem założył Strayer-Voigt Inc (w skrócie SVI)., główną konkurencję STI - jako, że razem ze Strayerem poszło też prawo do polimerowego szkieletu.

Tripp został sam, ale nie na długo. Już w listopadzie 1994 do Tripp Research Inc. dołączył Dave Skinner, emerytowany biznesmen, były właściciel dużej firmy elektronicznej Tessco Inc. - i zapalony strzelec. Obaj panowie poznali się nie gdzie indziej, jak na zawodach IPSC. Skinner bardzo się nudził na emeryturze i postanowił na nowo zająć się biznesem - w ciągu trzech lat wraz z żoną, Shirley, wykupili od Trippa całą firmę. Następnie zainwestowali sporo pieniędzy w park maszynowy, technologię oraz marketing i w tej chwili, razem ze SVI stanowią czołówkę produkcji pistoletów 1911 nowej generacji. Skinner podkreśla dziś, że jego najważniejszym wkładem do STI było odejście od budowy pistoletów na zamówienie (custom), do seryjnej produkcji broni o porównywalnej do nich jakości.

Tripp w tym samym czasie ponownie założył firmę Tripp Research Inc. i zajął się pokryciami dla 1911 oraz tworzeniem magazynków do tego pistoletu.

Widoczny minimalny podrzut pistoletu, ułamki sekundy po strzale /Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Dzisiaj STI ma dwie główne linie 1911. Pierwsza bazuje na tradycyjnych szkieletach przystosowanych do jednorzędowego magazynka, druga zaś to 2011, z polimerowym szkieletem, przystosowanym do magazynka dwurzędowego. Wśród pistoletów jednorzędowych mamy pełen wybór- od skróconych commanderów do skrytego noszenia, przez pistolety do zastosowań taktycznych, aż po wyczynową, sportową broń z górnej półki - również z przedłużonymi zamkami i lufami. Rozpiętość cenowa również jest spora, od najtańszej dziewięćset jedenastki za sześćset dolarów z małym haczykiem, po broń kosztującą ponad trzy tysiące dolarów. Wśród pistoletów ze szkieletem dwurzędowym nie ma obrzynków, są tylko pistolety pełnowymiarowe i większe, bojowe oraz sportowe. (ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 01/2008
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.