Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norweskie równouprawnienie

Strategia i polityka, 17 czerwca 2013

14 czerwca br. norweski parlament wprowadził możliwość odbywania służby zasadniczej przez kobiety. Decyzja ma charakter polityczny.

Norwegia jest jednym z krajów, w którym obowiązki szefa resortu obrony sprawuje kobieta, Anne-Grete Strøm-Erichsen. Na zdjęciu, w czasie wizyty Sekretarza Generalnego NATO, Andersa Fogh Rasmussena / Zdjęcie: MO Norwegii

Głosowanie parlamentu odbyło się w 100. rocznicę nadania kobietom praw wyborczych. Przyjęta zmiana jednej z ustaw stanowi, że kobiety na równi z mężczyznami będą odbywały zasadniczą służbę wojskową. W praktyce, ze względu na fakt, że co roku do sił zbrojnych trafia 8-10 tys. poborowych, zaś męskiej młodzieży w odpowiednim wieku jest ok. 30 tys., Norwegia przyjęła model ochotniczy. To oznacza, że także służba wojskowa kobiet będzie miała identyczny charakter.

Według zapowiedzi norweskich polityków, szczególnie rządzącej centrolewicowej koalicji, decyzja parlamentu obaliła jeden z ostatnich bastionów braku równouprawnienia między płciami. Jednocześnie kraj ten stał się pierwszym w Europie, który wprowadził zasadniczą służbę wojskową kobiet w czasie pokoju. Dodać jednak należy, że większość państw UE zrezygnowała już z poboru.

Kobiety służą już w norweskich siłach zbrojnych, jednak w korpusie żołnierzy zawodowych. Jest ich ok. 9%. Minister obrony, pani Anne-Grete Strøm-Erichsen ubolewa, że nie osiągnięto wyższego wskaźnika,mimo wielu lat wysiłków. Dodała jednak, że nadal obowiązuje przyjęty oficjalnie cel, w myśl którego do 2020 aż 20% stanu sił zbrojnych mają stanowić kobiety.

W części państw, szczególnie wśród tych, które zrezygnowały z poboru, zatrudnienie kobiet w wojsku jest koniecznością ze względu na brak zainteresowania zawodem użczyzn. Znajdują z reguły zatrudnienie w służbach pomocniczych. Duże kontrowersje wywołuje jednak kierowanie ich do jednostek bojowych, mimo mniejsze siły i sprawności fizycznej. Niedawno pierwsze kobiety znalazły się na pokładach amerykańskich strategicznych okrętów podwodnych (Kobiety na amerykańskich OP od 2011, 2010-10-22).

Zatrudnianie kobiet w wojsku ma jednak przede wszystkich charakter polityczny. Świadczą o tym przyjęte lub preferowane nieoficjalnie parytety, które ustalają liczbę osób obu płci oraz wyrażana publicznie dezaprobata z małej liczby kobiet w siłach zbrojnych części państw NATO (Naciski na Polskę?, 2012-07-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.