Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DSEI 2013: Siłacz Jakusza

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 11 września 2013

Kościerzyńska spółka Jakusz przedstawia na londyńskich DSEI paletę swoich produktów, a wśród nich najnowszy prototyp, kontener Stolem przeznaczony do transportowania amunicji nieklasyfikowanej lub szkolnej.

Prototyp kontenera w okresie wykonywania zlecenia MON na wywóz amunicji z Osowej Góry / Zdjęcie: Jakusz

Jakusz jest znany jako producent pojemników do transportowania materiałów wybuchowych i amunicji, które są wykorzystywane przez saperów patroli rozminowania. Obecnie realizuje zlecenie Agencji Mienia Wojskowego na dostawy kilkudziesięciu pojemników przeciwwybuchowych, dostarczanych w ramach programów Topola-S i Topola-P (Topola-S dla patroli rozminowania, 2013-07-02), które zapewniają pełne bezpieczeństwo przy przewożeniu pojedynczych niewybuchów.

Trzy lata temu wojsko sformułowało jednak wstępne wymagania dla zestawu dedykowanego dla bardzo dużych ładunków, w tym np. pociętych bomb lotniczych o łącznym ekwiwalencie ok. 1 t trotylu. W efekcie powstał projekt dużego kontenera, jednak programu nie kontynuowano.

W ub.r. Jakusz podpisał umowę o utylizacji starej amunicji z magazynów w Osowej Górze. Amunicja ta – klasyfikowana jako 5B – nie spełniała już norm tradycyjnego transportu i musiała być przewożona w specjalnych warunkach.

W związku ze skalą zlecenia zdecydowano się na przystosowanie zaprojektowanej wcześniej konstrukcji do nowego zadania. W efekcie stworzono kontener w kształcie walca o długości ok. 6 m i średnicy niemal 2,5 m (a więc nie przekraczający wymiarami standardowego, 20-stopowego kontenera), przewożony na naczepie i przeznaczony do transportowania do 6 t amunicji. Jest ona umieszczana w pojedynczych, izolowanych gniazdach, zapewniających bezpieczeństwo przy wybuchu 8-10 kg TNT. Ich liczbę i wielkość reguluje instrukcja pakowania, opracowana na podstawie prób poligonowych. To integralny element systemu Stolem (mityczny siłacz), który zapewnia, że nie dojdzie do niekontrolowanej eksplozji całego ładunku, w przypadku detonacji pojedynczego gniazda.

Polski wystawca oferuje zestaw dla potencjalnych odbiorców jako środek przewożenia starej, niestabilnej amunicji oraz amunicji szkolnej. W tym drugim przypadku Stolem pozwala na transportowanie pocisków i granatów szkolnych z magazynów na poligony przy spełnieniu wymogów przepisów ruchu drogowego, co znacznie ułatwi organizowanie ćwiczeń.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.