Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa wieża bezzałogowa Oto Melary

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 czerwca 2008

Oto Melara na Eurosatory pokazuje po raz pierwszy bezzałogową wieżę Hitfist-OWS (Overhead Weapon Station), która w ponad 80% jest oparta o podzespoły znanej z Rosomaków wieży Hitfist-30.

Nowa wieża Hitfist-OWS w konfiguracji podstawowej i z maksymalnym kątem podniesienia lufy kal. 30 mm działa ATK Mk44 / Zdjęcia: Grzegorz Hołdanowicz

Choć nie jest to podawane do powszechnej wiadomości, wieża Hitfist-OWS powstała w wyniku silnego nacisku ze strony polskich Wojsk Lądowych, poszukujących nie tylko lżejszego rozwiązania dla Rosomaków (lżejszego, aby zapewnić zapas nośności dla dopancerzenia przy zachowaniu pływalności), ale przede wszystkim dla przewidzianych do modernizacji bojowych wozów piechoty BWP-1. W przygotowywanym przez WZM-5 w ramach prowadzonego przez DPZ MON programu modernizacji modułu kompanijnego pod kryptonimem Puma (koszt w 2008-2009: 24 mln zł) jednym z poważnych projektów jest zastąpienie dotychczasowej wieży nową, z 30-mm działem ATK Mk44 oraz z wyrzutniami ppk Spike-LR. Działo zostało osadzone w łożu zapewniającym kąt podniesienia od -10 o do 75o.

Zdalne sterowanie systemami wieży spoczywa w rękach jednego operatora ulokowanego w przestrzeni desantu (opcjonalnie dodatkowe sterowanie może być udostępnione dowódcy pojazdu). Najważniejszą cechą wyróżniającą Hitfist-OWS od innych proponowanych modułów z działem kal. 30 mm (Rafael RCWS-30 i Elbit System UT-30) jest jej zewnętrzne podobieństwo do klasycznej wieży załogowej i ukrycie wszystkich żywotnych elementów (napędów, magazynów amunicji) pod pancerzem zewnętrznym, który dodatkowo może być wzmocniony w wybranych rejonach do poziomu 3 STANAG 4569.

Na Eurosatory pokazano także pierwszą wieżę Hitfist 25 zintegrowaną w pełni z wyrzutniami Spike-LR, przygotowaną na zlecenie wojsk lądowych Włoch dla tamtejszej eksperymentalnej brygady cyfrowej / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Wieża w konfiguracji podstawowej ma masę 1350 kg, jednak masa całkowita nie jest ujawniona - Oto Melara podaje tylko: w zależności od poziomu wymaganej osłony balistycznej. W praktyce należy się spodziewać masy maksymalnej w zakresie 1500-1600 kg, choć wymóg dla programu Puma wynosił 1500 kg.

Operator ma z wnętrza pojazdu dostęp do agregatów wieży oraz do zespołu zapasowych peryskopów. Celowniczy dysponuje zespołem stabilizowanych żyroskopowo kamer: dziennej kolorowej i podczerwonej (pasmo 3-5 um bądź 8-12 um).

W bocznej lewej części wieży ulokowany jest opancerzony blok dla 2 wyrzutni ppk Spike-LR, przy czym ich integracja wedle zapewnień Oto Melara jest sprawą relatywnie prostą, jako że cały system kierowania Spike-LR został formalnie zintegrowany z systemem kierowania ogniem wieży Hitfist-25 dla armii włoskiej (może być adaptowany dla Hitfist 30 używanych w Polsce), a pierwsze odpalenia są planowane na lato 2008 (prawdopodobnie najpóźniej w lipcu 2008).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.