Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udane testy LOCUST

Lotnictwo wojskowe, 19 kwietnia 2015

Office of Naval Research ogłosiło o udanych testach autonomicznego systemu roju latających bezzałogowców LOCUST. System może być wykorzystany zarówno w celach defensywnych, jak i do atakowania celów.

Wizualizacja ataku kilku bsl systemu LOCUST na opancerzone obiekty przeciwnika / Ilustracja: ONR

LOCUST (Low-Cost UAV Swarming Technology) to system składający się z wielu małych bezzałogowców, które mogą działać autonomicznie w stosunku do operatorów na ziemi, wymieniając się informacjami i wypracowując najskuteczniejsze sposoby unieszkodliwiania obiektów przeciwnika. System może być wykorzystywany do ochrony wydzielonych obszarów lub do atakowania celów za linią frontu. Po wykonaniu zadania lub przed wyczerpaniem paliwa bsl wracają na miejsce startu, co oznacza, że mogą być używane wielokrotnie.

W pierwszej fazie, pod koniec marca 2015 specjaliści Office of Naval Research (ONR) przetestowali wyrzutnię, z której startowały małe bsl, rozkładające skrzydła w locie. W kolejnej fazie, na początku kwietnia bezzałogowce latały autonomicznie, obserwowały teren i wymieniały między sobą informacje. Film udostępniony przez ONR pokazuje też, jak bsl systemu LOCUST mogą zwalczać formację czołgów. Takich prób na razie jednak nie prowadzono.

Bsl systemu LOCUST startuje z wielorurowej wyrzutni / Zdjęcie: ONR

Na przyszły rok ONR planuje testy LOCUST nad morzem. Trudne do wykrycia małe bsl będą wtedy zwalczać okręty przeciwnika. Wyrzutnia bezzałogowców zostanie umieszczona na jednostce US Navy.

Wyrzutnia systemu ma w jednej serii wystrzeliwać do 30 małych bsl. Mogą one obserwować teren i w uzasadnionych przypadkach atakować wybrane cele. Bezzałogowce są bowiem wyposażone zarówno w urządzenia rozpoznawcze, jak i głowice bojowe do wykonywania misji samobójczych. Ich główną zaletą jest niska cena, znacznie niższa niż w wypadku dużych bezzałogowców bojowych uzbrojonych w pociski do zwalczania celów naziemnych. Najdroższym komponentem systemu jest skomplikowane oprogramowanie, które ma zapewnić mu pełną autonomiczność i dużą skuteczność.

Rój małych bezzałogowców nad poligonem ONR / Zdjęcie: ONR

Dowódcy US Navy przewidują, że w pełni autonomiczne systemy bojowe, podobne do LOCUST, wejdą do służby za 10-15 lat. Podobny program realizuje DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Collaborative Operations in Denied Environment (CODE) przewiduje współpracę samolotów bezzałogowych i załogowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.