Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dębliński garnizon czyta dzieciom

Lotnictwo wojskowe, 18 maja 2016

W miniony piątek w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, obyło się spotkanie czytelnicze pilotów z dziećmi, inaugurujące kampanię Czytanie – męska rzecz! Piloci czytają dzieciom.

Kampanię Czytanie – męska rzecz! Piloci czytają dzieciom zainaugurowało spotkanie w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Kilkanaście dni temu rozpoczęła się nowa kampania Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom pod hasłem Czytanie – męska rzecz! Piloci czytają dzieciom. Inauguracyjne spotkanie czytelnicze pilotów z dziećmi obyło się w miniony piątek, w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie ( Piloci czytają dzieciom, 2016-05-04).

W wydarzeniu udział wzięły dzieci ze świdnickiej szkoły podstawowej i wychowankowie lubelskiego domu dziecka wraz z opiekunami. Zebranych powitali: prezes Fundacji Irena Koźmińska i dyrektor muzeum gen. bryg. (rez.) pil. inż. Ryszard Hać. To właśnie generał rozpoczął czytanie, prezentując milusińskim wiersz Juliana Tuwima W aeroplanie.

Po wielu pytaniach ze strony dzieci, czytanie kontynuował ppor. Kamil Bylinka z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. W jego wykonaniu dzieci usłyszały fragment nowej ksiązki mjra pil. Roberta Zawady pt. Jak Gapa został pilotem. Okazję do interpretowania wierszy i bajek mieli również dwaj piloci Biało-Czerwonych Iskier: ppor. Mateusz Kubiak (czytał wiersz Stanisława Pagaczewskiego Odlot szpaków) i ppor. Marcin Kossakowski (przypomniał dzieciom fragment znanej książki Adama Bahdaja pt. Pilot i ja). Młodych pilotów także zalała lawina pytań od najmłodszych.

Wydarzenie rozpoczął dyrektor muzeum, gen. bryg. (rez.) pil. inż. Ryszard Hać, prezentując milusińskim wiersz Juliana Tuwima pt. W aeroplanie

Milusińscy poznali również Bogusia Niedźwiedzia – lotniczą maskotkę, która wspiera działania charytatywne na rzecz najmłodszych. O misji Bogusia opowiedziały Agnieszka Czarnowska i Anna Waligóra. Po przekąsce dzieci odbyły lekcję muzealną o symbolach lotniczych, połączoną ze zwiedzaniem placówki. Ogromną radość wzbudziła wizyta na pokładzie samolotu Jak-40.

Po wysłuchaniu kolejnej dawki lotniczych bajek, dzieci przystąpiły do konkursu rysunkowego pod hasłem Przyjaciel pilot, który poprowadziła agencja animacji Potworkowo z Warszawy. Zadanie polegało na zaprojektowaniu odznaki pamiątkowej dla pilotów biorących udział w kampanii. Najlepsza praca konkursowa zostanie opracowana przez grafika i wydrukowana, a następnie rozesłana pilotom do jednostek. W czasie, gdy jury oceniało prace, Andrzej Królikowski i Ewelina Pisarska-Kalbarczyk uczyli małych uczestników piosenek o lataniu.

Okazję do interpretowania wierszy i bajek mieli także ppor. Kamil Bylinka z 41. BLSz i dwaj piloci Biało-Czerwonych Iskier: ppor. Mateusz Kubiak i ppor. Marcin Kossakowski (na zdjęciu ze zwycięzcami konkursu rysunkowego) / Zdjęcia: Andrzej Bykowski

Nagrody zwycięzcom wręczyła Irena Koźmińska wraz z czytającymi pilotami. Dzieci przygotowały dla czytających i organizatorów własnoręcznie wykonane niespodzianki. Z kolei muzeum i fundacja wręczyły dzieciom pamiątki związane tematycznie z lotnictwem (kolorowanki Statki powietrzne, drewniane samoloty do składania, notesy, itp.). Podziękowania otrzymali również dorośli, zaangażowani w imprezę. Dla nich organizatorzy przewidzieli numery ML Skrzydlata Polska, który jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Fundacji w tym wydarzeniu partnerowały także Wojsko Polskie, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Siły Powietrzne i Muzeum Sil Powietrznych w Dęblinie. Patronat honorowy nad kampanią objął Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak. Sponsorem projektu jest Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.