Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udane testy Canto

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 czerwca 2016

U wybrzeży Danii przeprowadzono próby nowego systemu samoobrony okrętów, opracowanego przez Termę i francuską DCNS.

Opracowany przez DCNS 130-mm wabik Canto jest ładowany do wyrzutni celów pozornych Terma C-Guard, zamontowanej na pokładzie duńskiej fregaty rakietowej HDMS Iver Huitfeldt (F361), typu Iver Huitfeldt / Zdjęcie: DCNS

W połowie maja Søværnet (królewska marynarka wojenna Danii) i rządowa agencja zakupów obronnych i logistyki (FMI) zorganizowały próby nowego systemu obrony okrętów przed atakiem torpedowym. Rozwiązanie, opracowane przez duńską Termę i francuską grupę stoczniową DCNS, zostało przetestowane u północnych wybrzeży Zelandii. W realizację przedsięwzięcia włączyła się także Chemring Countermeasures, spółka brytyjskiej grupy Chemring.

W próby zaangażowano duńską fregatę rakietową HDMS Iver Huitfeldt (F361), typu Iver Huitfeldt, wyposażoną w wyrzutnię celów pozornych rodziny Terma C-Guard (C-Guard przyjęty do służby, 2014-03-25). Urządzenie przystosowano do odpalania 130-mm wabików Canto. Przygotowania do próby polegały m.in. na instalacji nowego oprogramowania, zawierającego m.in. rozwiązania znane z francuskiego systemu samoobrony okrętów nawodnych Contralto-V (Nowa generacja wabików DCNS, 2011-10-19).

Scenariusz próby zakładał przeprowadzenie symulowanego ataku torpedowego na duńską jednostkę. Po wykryciu nadciągającej torpedy komputer systemu podjął decyzję o odpaleniu kilku wabików Canto, które po znalezieniu się w wodzie zaczęły emitować przenikające się nawzajem echa pracujących siłowni okrętowych. W warunkach rzeczywistego pola walki ma to doprowadzić do rozproszenia uwagi sensorów atakującej torpedy i utrudnić układowi samonaprowadzania obranie właściwego celu, jakim jest chroniony okręt.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.