Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Crystal Cabin Award dla Airbusa

Lotnictwo cywilne, 08 kwietnia 2017

Na targach Aircraft Interiors Expo 2017 koncern z Tuluzy zdobył nagrody Crystal Cabin Award w kilku kategoriach.

Crystal Cabin Award to czołowy międzynarodowy konkurs promujący innowacje w dziedzinie urządzania wnętrz samolotów, sponsorowany przez Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg. Do tegorocznej edycji zgłoszono 85 innowacyjnych projektów z 21 krajów, które rywalizowały w 7 kategoriach / Zdjęcie: Airbus

W tym roku Airbus po raz pierwszy zwyciężył w dwóch kategoriach konkursu Crystal Cabin Award (AIE 2015: Kryształowe Kabiny przyznane, 2015-04-16). Zwycięskimi projektami były wózek ReTrolley w kategorii Ekologiczna kabina, zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko oraz Inteligentna rekonfiguracja kabiny w kategorii Sprzęt zwiększający komfort pasażerów. Koncern otrzymał też 2 dodatkowe nagrody za udział w projektach Inteligentny pokładowy wózek inwalidzki w kategorii Uniwersytet oraz Lekka poduszka fotela Octaspring w kategorii Materiały i komponenty

Wózek ReTrolley segreguje śmieci gromadzone w korytarzu samolotu i ogranicza ich objętość nawet o 30% poprzez ręczne zgniatanie. Oszczędza to miejsce w obszarze kuchennym i zwiększa ilość odpadów nadających się do recyklingu, co ma duże znaczenie dla linii lotniczych poszukujących nowych i prostych rozwiązań, które ograniczałyby niekorzystny wpływ samolotów na środowisko. Do recyklingu nadają się tylko śmieci posegregowane. Rozwiązanie ReTrolley wywodzi się z koncepcji opracowanej przez studentów z Uniwersytetu São Paulo, która została później dopracowana przez ekspertów z działu Airbus Innovations. W ramach programu akceleracyjnego Airbus BizLab koncepcję zweryfikowano w zeszłym roku we współpracy z liniami lotniczymi przy użyciu prototypu.

Ponieważ podczas wielu lotów co najmniej 3 fotele pozostają wolne, projekt Smart Cabin Reconfiguration pozwala bez wysiłku zwolnić miejsce w kabinie samolotów z rodziny A320. Wykorzystano w nim ruchome fotele zaprojektowane we współpracy z Recaro. Rzędy foteli zamontowane na szynie, opracowane wspólnie z THK, pozwalają załodze zmienić rozstaw foteli na podstawie danych z systemu rezerwacji lotu – przed przyjęciem pasażerów na pokład. Członek załogi kabinowej może złożyć jeden rząd foteli, a następnie szybko przesunąć rzędy znajdujące się przed nim tak, jak przesuwa się fotele w samochodzie. Pasażerowie siedzący w tych fotelach będą mieli więcej miejsca na nogi.

Dla niepełnosprawnych pasażerów niezależność na pokładzie samolotu jest bardzo pożądana. Jest to możliwe dzięki wózkowi Smart Onboard Wheelchair, który pasażer może bez pomocy wtoczyć pod sedes. Nie wymaga to strukturalnych zmian w toalecie. Wózek został opracowany przez studentów Hamburskiego Uniwersytetu Nauk Stosowanych z pomocą ekspertów Airbusa. Projekt został przetestowany przez użytkowników wózków inwalidzkich i został uznany za łatwy w użyciu, stabilny i bezpieczny.

Komfort lotu jest jednym z priorytetów pasażerów, a projektanci nieustannie starają się go zwiększyć. We współpracy ze Studio Moderna, Boxmark i Stelia, Airbus znalazł sposób na stworzenie wygodniejszego fotela przy jednoczesnym zmniejszeniu masy. Oddychająca poduszka Octaspring zawiera sprężyny i jest wykonana z pianki o różnych stopniach gęstości, która zapewnia optymalny rozkład ciężaru ciała na całym fotelu. Ponadto powierzchnia fotela pozostaje chłodniejsza, dzięki lepszemu przepływowi powietrza wewnątrz poduszki. Poduszka jest o jedną trzecią lżejsza od siedziska wykonanego wyłącznie z pianki, równoważy ciśnienie i pomaga utrzymać ergonomiczną pozycję.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.