Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

L’Astrolabe przekazany flocie francuskiej

Marynarka wojenna, 14 lipca 2017

12 lipca w stoczni Piriou w Concarneau na wybrzeżu Atlantyku odbyła się ceremonia chrztu i przekazania marynarce wojennej (Marine nationale) Francji polarnego statku logistycznego (Navire Logistique Polaire – PLV) Р 800 L’Astrolabe (C325). Jednostka, nazwana tak na cześć flagowego statku francuskiej ekspedycji antarktycznej z lat 1837-1840, kierowanej przez kpt. Dumont d’Urville, ma zastąpić w badaniach francuskich terenów południowych i Antarktyki (Terres Аustrales et Аntarctiques Françaises – TAAF) statek L’Albatros (przebudowany z trawlera). Będzie bazować na wyspie La Reunion.

Na pokładzie Р 800 L’Astrolabe znajduje się lądowisko dla śmigłowców. Jeden śmigłowiec może być przechowywany w hangarze pod pokładem / Zdjęcie: Chantiers Piriou

Р 800 L’Astrolabe został zbudowany na zamówienie Marine nationale, administracji TAAF i francuskiego instytutu polarnego (L’Institut Polaire Français Paul-Émile Victor – IPEV). Kontrakt, wart 50 mln Euro, otrzymała Chantiers Piriou, ale projekt wykonała fińska Aker Arctic, a częściowo wyposażony kadłub (m.in. z kompletnym napędem, dźwigami i wysięgnikami szalupowymi oraz pulpitami sterowniczymi) powstał w stoczni CRIST w Gdyni. Kontrakt spółka podpisała 18 grudnia 2015, a wodowanie w 85% wykończonego statku, poprzez zalanie doku SD II, nastąpiło już 22 grudnia 2016. Później został on przeholowany przez zestaw z holownikiem Ems Pull do Concarneau.

Przekrój Р 800 L’Astrolabe / Rysunek: Aker Arctic

Р 800 L’Astrolabe należy do klasy lodołamaczy ICE BREAKER 5. Jego długość wynosi 72 m, a szerokość 16 m. Wyporność sięga 1200 t. Statek napędzany jest 4 silnikami wysokoprężnymi Wartsila 20 umożliwiającymi rozwinięcie prędkości 12 w. Załoga składa się z 60 marynarzy. Autonomiczność L’Astrolabe wynosi 35 dni.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.