Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Majak na orbicie

Astronautyka, 15 lipca 2017

Wczoraj rakieta nośna Sojuz-2.1a wyniosła na orbitę 73 satelity różnej wielkości. Wśród nich jest mikrosatelita Majak (latarnia morska). Nie nawiąże on kontaktu z żadnym ośrodkiem na Ziemi. Jego zadaniem jest rozwinięcie zwierciadła z bardzo cienkiej, metalizowanej folii (około 20 razy cieńszej od włosa). Ma ona odbijać światło słoneczne i stać się w ten sposób najjaśniejszym obiektem na naszym niebie. Na orbicie o wysokości 600 km Majak ma pozostać 30 dni, a zwierciadło ma odbijać światło przez co najmniej 25 dni.

Mikrosatelita Majak z rozwiniętym zwierciadłem-żaglem na orbicie odległej 600 km od powierzchni Ziemi / Ilustracja: cosmomayak.ru

Masa mikrosatelity Majak, zbudowanego zgodnie ze standardem Cubesat Design Specifications Rev 13, wynosi 3,55 kg, a wymiary 10 x 10 x 30 cm. Foliowe zwierciadło to czworościan o wymiarach 3 x 3 x 2,45 m. Majak okrąża Ziemię 16 razy na dobę. Można go śledzić dzięki specjalnej aplikacji na smartfony (Sojuz-2.1a z 73 satelitami, 2017-07-14).

W końcowej fazie, podczas wejścia w górne warstwy atmosfery, Majak i jego foliowe zwierciadło-żagiel posłużą do badania zjawisk fizycznych i hamowania aerodynamicznego w tym obszarze. Później satelita i żagiel spłoną.

Majak został zaprojektowany przez studentów moskiewskiego Uniwersitieta Maszinostrojenia (MAMI). Projekt budowy satelity został sfinansowany z pomocą rosyjskiego portalu Boomstarter. Dzięki niemu zebrano 1 793 831,4 rubli (ok. 110 tys. zł). Donatorzy przekazali też 203 536,89 rubli poprzez rodzimą stronę programu – cosmomayak.ru. Łącznie pieniądze przekazało 3872 donatorów i sponsor programu – Roketbank (1 897 215,51 rubli). W sumie inicjatorzy budowy Majaka zebrali 3 894 583,8 rubli (ok. 230 tys. zł).

Zbiórkę pieniędzy na program koordynowała agencja reklamowa 12.Digital. I to ona pokryła deficyt środków niezbędnych do jego realizacji. W sumie jego koszty obliczono na 5 129 765,8 rubli. Agencja nadal zbiera pieniądze na ich pokrycie.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.