Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Euronaval 2018: Współpraca Naval Group z Fincantieri

Imprezy branżowe, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 października 2018

Bez wątpienia jednym z najważniejszych tematów targów Euronaval 2018 jest zapowiadane połączenie francuskiej Naval Group z włoską grupą stoczniową Fincantieri.

Drugiego dnia Euronaval 2018 prezesi Naval Group i Fincantieri, odpowiednio, Hervé Guillou (na zdjęciu po prawej) i Giuseppe Bono (po lewej), wzięli udział w krótkiej konferencji prasowej, podczas której dyskutowano różne tematy dotyczące nowego wymiaru współpracy obu przedsiębiorstw / Zdjęcie: Michał Jarocki

Od kilku dni po korytarzach centrum wystawowego w podparyskim Le Bourget niosą się głosy komentarzy dotyczących nowego wymiaru współpracy dwóch największych grup stoczniowych w Europie, Naval Group i Fincantieri. Francusko-włoskie partnerstwo ma przyczynić się do zwiększenia potencjału przemysłowego obu producentów i umożliwić bardziej efektywną rywalizację o kontrakty na rynkach eksportowych.

Pierwszym krokiem w kierunku zacieśnienia współpracy Naval Group z Fincantieri ma być utworzenie spółki joint-venture, w której producenci, pozostający pod kontrolą rządów obu państw, będą mieli równe udziały. Nowa spółka JV ma pomóc w ubieganiu się o kolejne zlecenia w ramach francusko-włoskich programów zakupowych i na rynkach eksportowych, usprawnić proces wsparcia technicznego klientów i współpracę z siecią dostawców, przyspieszyć badania nad nowymi typami uzbrojenia oraz pozwolić na wymianę doświadczeń w dziedzinie rozwoju techniki wojskowej.

Jednym z pierwszych owoców francusko-włoskiej współpracy ma być budowa czterech nowych okrętów zaopatrzeniowych Marine Nationale (marynarki wojennej Francji), które zostaną oparte na projekcie włoskiej jednostki typu Vulcano (Pożar na Vulcano, 2018-07-24). W 2019 partnerzy mają też przygotować wspólną propozycję modernizacji i wydłużenia trwałości użytkowej fregat rakietowych typu Horizon (Chevalier Paul na Morzu Śródziemnym, 2018-08-23). Warto przypomnieć, że w przeszłości pojawiły się również informacje o próbie zainteresowania Rzymu kupnem francuskich okrętów podwodnych typu Scorpène (Francuzi we włoskim przetargu na OP, 2018-02-28). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.