Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Covid Detector w Rzeszowie

Lotnictwo cywilne, 13 maja 2021

Wczoraj, 12 maja 2021, w Jasionce zarządy ML System i portu lotniczego Rzeszów-Jasionka podpisały list intencyjny, którego strony zadeklarowały, że Covid Detector, urządzenie służące do szybkiej i bezinwazyjnej diagnostyki zakażeń wywołanych przez koronawirus SARS-CoV-2, niezwłocznie po uzyskaniu niezbędnych dokumentów dopuszczających do użytkowania zostanie udostępniony pasażerom podrzeszowskiego lotniska.

W trakcie konferencji prasowej przedstawiciele ML System zaprezentowali działanie urządzenia Covid Detector. Wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem testu i uzyskaniem jego wyniku łącznie trwały około jednej minuty. Na terenie portu lotniczego w Jasionce urządzenie będzie zlokalizowane w tzw. strefie otwartej terminala pasażerskiego, dostępnej zarówno dla podróżnych, jak i pozostałych użytkowników lotniska / Zdjęcie:

Zaprojektowany i wyprodukowany przez ML System Covid Detector wykorzystuje spektroskopię rozproszeniową, umożliwiającą określenie charakterystycznego tylko dla wirusa SARS-CoV-2 widma oraz dokonanie w czasie rzeczywistym oceny próbki pobranej z powietrza wydychanego przez badaną osobę. Wynik testu jest prezentowany na ekranie urządzenia w ciągu kilku sekund.

To doskonała wiadomość dla pasażerów, którzy bezpośrednio po przylocie do Rzeszowa będą mogli szybko i bezinwazyjnie poddać się testowi na obecność koronawirusa. Mamy szansę jako pierwszy port regionalny w Polsce zapewnić podróżnym tego rodzaju innowacyjną usługę. Zależy nam, aby stale podnosić jakość doświadczenia pasażera na naszym lotnisku. Wierzę, że Covid Detector pomoże zredukować stres związany z podróżą i przyczyni się do zwiększenia ruchu pasażerskiego – powiedział Adam Hamryszczak, prezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka (Nowe połączenia z Rzeszowa, 2021-03-17).

Szybka diagnostyka w miejscach publicznych będzie miała kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem i jego mutacjami, a w przyszłości z innymi patogenami. Cyfrowa postać materiału genetycznego pobranego od tysięcy ludzi da niespotykane wcześniej możliwości badawczo-analityczne do wykrywania wielu chorób, nie tylko koronawirusa. Będzie to możliwe dzięki tworzeniu sieci zależności z wykorzystaniem m.in. zjawisk fizyki kwantowej i uczenia maszynowego – skomentował Dawid Cycoń, prezes ML System.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.