Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Misja Atlas V z JPSS-2 i LOFTID

Astronautyka, 11 listopada 2022

Wczoraj, 10 listopada 2022 o 1:49 czasu lokalnego (09:49 UTC) z bazy Vandenberg w Kalifornii w USA wystartowała rakieta nośna United Launch Alliance (ULA) Atlas V 401. Na jej pokładzie znajdował się JPSS-2 (Joint Polar Satellite System-2) przeznaczony do obserwacji środowiska, w tym oceanów, oraz badań meteorologicznych na rzecz Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Satelita oddzielił się od nosiciela po 28 minutach od startu i trafił na niską orbitę okołoziemską (710 km), synchroniczną z polarnym słońcem. Tam okazało się, że JPSS-2 ma awarię panelu słonecznego. Nie wiadomo, jaki to będzie miało wpływ na powodzenie misji.

Rakieta nośna Atlas V startuje z wyrzutni w bazie Vandenberg, 10 listopada 2022, 1:49 czasu lokalnego / Zdjęcie: ULA

JPSS-2 został zbudowany przez Northrop Grummana na bazie platformy LEOSTAR 3. Ma dostarczać wyrafinowane dane meteorologiczne i obserwacje atmosfery, oceanów i lądów. Dane te mają służyć do krótkoterminowego, sezonowego i długoterminowego monitorowania i prognozowania pogody.

Drugim celem misji Atlasa V było przetestowanie LOFTID (Low Earth Orbit Flight Test of Inflatable Decelerator). LOFTID to nadmuchiwany opóźniacz powrotu o średnicy 6 m. Po pomyślnym rozmieszczeniu głównego ładunku LOFTID napełnił się i oddzielił od górnego stopnia. Wkrótce z powodzeniem wszedł w atmosferę i wodował na spadochronie na Oceanie Spokojnym. Początkowo NASA planowała próbę jego odzyskania, ale ostatecznie z tego zrezygnowała. LOFTID ma w przyszłości być wykorzystywany w czasie lądowania ciężkich ładunków na Marsie.

Atlas V wystartował wczoraj w najmniej rozbudowanej konfiguracji, bez dodatkowych dopalaczy. JPSS-2 i LOFTID były umieszczone w owiewce ładunkowej o średnicy 4 metrów, najmniejszej dostępnej dla nosiciela tego typu. Wykorzystany w pierwszym stopniu rosyjski silnik RD-180 pracował przez około 4 minuty. Później nastąpiła separacja i włączenie silników górnego stopnia Atlas V Centaur.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.