Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjski debiut na Keen Sword

Ćwiczenia, Marynarka wojenna, 23 listopada 2022

Po raz pierwszy jednostka Royal Navy wzięła udział w jednych z największych manewrów morskich Keen Sword, które są prowadzone na Pacyfiku. Na ćwiczenie, które odbyło się w dniach 10-19 listopada 2022 oddelegowano pełnomorski okręt patrolowy HMS Spey (P234) typu River.

W czasie ćwiczenia Keen Sword brytyjski patrolowiec m.in. osłaniał siły desantowe / Zdjęcie: Royal Navy

W tegorocznej, 16. edycji ćwiczenia uczestniczyło 36 tys. żołnierzy i personelu wojskowego, 30 okrętów i 370 statków powietrznych. Manewry odbywały się na lądzie, morzu i w powietrzu. Najliczniejsze kontyngenty wystawiły USA i Japonia. Oprócz nich uczestniczyły też Australia i Kanada. W czasie Keen Sword ćwiczono wspólną odpowiedź na ataki zbrojne, sprawdzając jednocześnie gotowość sił zbrojnych państw uczestniczących w ćwiczeniu i polepszając zdolności do współpracy międzynarodowej.

Dla załogi HMS Spey okazja do uczestnictwa w ćwiczeniu Keen Sword 23 dała niezliczone możliwości rozwijania naszej współpracy i utrzymania bliskich relacji z Japońskimi Morskimi Siłami Samoobrony i innymi sojusznikami i partnerami uczestniczącymi w manewrach – powiedziała zastępca dowódcy HMS Spey kmdr ppor. Bridget Macnae.

Załoga patrolowca po złożeniu pierwszej wizyty w Japonii w bazie Yokosuka udała się w rejon ćwiczenia wraz z japońskim okrętem desantowym-dokiem JS Kunisaki (LST 4003) typu Ōsumi. Tam okręty dołączyły do głównej formacji biorącej udział w ćwiczeniu liczącej 20 jednostek. Prowadził ją japoński okręt podwodny, zaś jej trzon stanowiły zespoły uderzeniowa lotniskowca USS Ronald Reagan (CVN-76) typu Nimitz i niszczyciela śmigłowcowego JS Izumo (DDH-183) typu Izumo.

Jednym z elementów ćwiczenia było przeprowadzenie pełnoskalowego desantu morskiego na wybrzeże wysp japońskich. Brytyjski patrolowiec pełnił rolę jednostki chroniącej większe okręty przed małymi, szybkimi i zwrotnymi łodziami szturmowymi. Odbywało się to w czasie przerzucania żołnierzy, pojazdów opancerzonych, czołgów i artylerii na ląd za pomocą śmigłowców, barek desantowych i poduszkowców.

Po zakończeniu ćwiczenia HMS Spey zawinął do japońskiego portu w Kure. Załoga zapoznała się z lokalną kulturą i tradycją, zaś młodzi oficerowie mogli odwiedzić Akademię Marynarki Wojennej w Etajima. Część załogi udała się z kolei do pobliskiej Hiroszimy aby upamiętnić ofiary II wojny światowej. Obecność HMS Spey w rejonie Indii, Azji i Pacyfiku jest elementem planu odbudowy brytyjskiego zaangażowania w regionie. Na długoterminową misję został tam wysłany wraz z siostrzanym HMS Tamar (P233, Royal Navy po niemal 100 latach na Palau, 2022-08-11).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.